Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przejście na nowy standard telewizji w części Polski ma być przesunięte na czerwiec

Według UKE i KRRiT nie ma szans na przełożenie całego procesu zmiany standardu (fot. Pixabay.com)

Trzeci etap zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej, planowany na 23 maja, zostanie przełożony na czerwiec. Dotyczy województwa łódzkiego i południowych regionów kraju - ustalił "Presserwis". To rozwiązanie, za którym wstępnie są zarówno regulatorzy, jak i prywatni nadawcy.

W czwartek odbyło się drugie spotkanie przedstawicieli Cyfrowego Polsatu, TVN, Kino Polska TV i Telewizji Puls z Jackiem Oko, prezesem Urzędu Kontroli Elektronicznej, Witoldem Kołodziejskim, przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz przedstawicielami firmy Emitel, która jest operatorem multipleksów.

"Przesunięcie odpowiada wszystkim"

W czasie rozmów omówiono rozwiązania "mające na celu zmitygowanie problemu braku dostępności kanałów z MUX 1 i MUX 2 dla widzów nieposiadających telewizora lub dekodera kompatybilnego z nowym standardem nadawania DVB-T2 HEVC". Podkreślono, że propozycje wymagają analiz prawnych i technicznych, które będą prowadzone na kolejnych spotkaniach. - Przesunięcie na czerwiec odpowiada praktycznie wszystkim - mówi nasz informator.

Czytaj też: Prywatni nadawcy przeciwni pozostawieniu w starym standardzie tylko kanałów TVP

To jednak nie koniec negocjacji. - Kolejne rozmowy zaplanowano na przyszły tydzień - informuje Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

- Według UKE i KRRiT nie ma szans na przełożenie całego procesu zmiany standardu. W czasie spotkania wykluczono też tymczasowe nadawanie prywatnych kanałów w starym standardzie na tzw. MUX 6 - usłyszeliśmy nieoficjalnie.

TVP nadal w korzystniejszej sytuacji

Według informacji "Presserwisu" regulatorzy powinni zgodzić się jednak na przesunięcie trzeciego etapu zmiany systemu emisji, zaplanowanego na 23 maja. Ma on objąć południowe regiony kraju oraz województwo łódzkie. Ten etap miałby zostać opóźniony o 2-3 tygodnie i przełożony na czerwiec.

Czytaj też: KRRiT dostała pięć skarg na materiał TVP "Nasz człowiek w Warszawie" szkalujący Tuska

Takie rozwiązanie może zostać zaakceptowane przez cały rynek, ale - jak ustaliliśmy - nie jest dla nadawców satysfakcjonujące. Nadal bowiem stawia w korzystniejszej sytuacji kanały TVP, które w starym systemie mogą nadawać aż do końca 2023 roku.

Prywatni nadawcy poprosili o spotkanie także przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, z którymi chcą porozmawiać o ewentualnym opóźnieniu procesu zmian w naziemnej telewizji. To właśnie na wniosek Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA, przełożono zmianę standardu dla kanałów TVP. Kamiński tłumaczył to m.in. wojną w Ukrainie. Na razie nadawcy nie otrzymali odpowiedzi z MSWiA i MON, czy dojdzie do takiego spotkania.

Zmiana standardu telewizji naziemnej rozpoczęła się pod koniec marca. Pierwszy etap dotyczył województw dolnośląskiego i lubuskiego.

Czytaj też: Rzecznik wojewody zastąpi w PAP zwolnionego za zeznania w sądzie dziennikarza

(MNIE, 15.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.