Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prywatni nadawcy przeciwni pozostawieniu w starym standardzie tylko kanałów TVP

Regulatorzy odrzucili m.in. propozycję, żeby utrzymać przejście na DVB-T2, ale z innym kodowaniem (fot. Pixabay.com)

Komercyjni nadawcy sprzeciwiają się pozostawieniu w starym standardzie nadawania wyłącznie kanałów TVP. Jedną z propozycji jest tymczasowe nadawanie prywatnych telewizji na rezerwowym multipleksie.

W poniedziałek odbyło się spotkanie prywatnych nadawców z Jackiem Oko, prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, i Witoldem Kołodziejskim, przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W rozmowach zorganizowanych w siedzibie UKE brali udział przedstawiciele Cyfrowego Polsatu, TVN, Kino Polska TV i Telewizji Puls.

Decyzją Kamińskiego z MSWiA TVP pozostał w starym systemie

Z nieoficjalnych informacji "Presserwisu" wynika, że regulatorzy odrzucili m.in. propozycję utrzymania przejścia na DVB-T2, ale z innym kodowaniem. Tak, aby więcej telewizorów mogło odebrać sygnał.

Czytaj też: KRRiT dostała pięć skarg na materiał TVP "Nasz człowiek w Warszawie" szkalujący Tuska

- To była wielka niemoc. Powiedziano nam, że pozostawienie kanałów TVP w starym systemie to była decyzja Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA i to z nim powinniśmy rozmawiać w tej sprawie - informuje "Presserwis" przedstawiciel jednego z nadawców. Kolejne spotkanie zaplanowano na czwartek.

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT, nie chce mówić o szczegółach rozmów. - Będą kolejne spotkania - ucina. Także UKE podaje, że w planach są następne rozmowy. Jak ustaliliśmy, strony umówiły się, że do czasu wypracowania wspólnego stanowiska nie będą oficjalnie komentowały przebiegu rozmów.

Propozycja szóstego MUXa

Z naszych informacji wynika, że do tego czasu UKE ma przeanalizować jedną z propozycji, która padła w poniedziałek. Zgodnie z nią stacje komercyjne z obecnego multipleksu drugiego mogłyby nadawać w starym standardzie na tzw. szóstym multipleksie, który aktualnie nie jest na stałe przypisany do żadnego z nadawców. Szósty MUX służyłby do tzw. doświetlenia emisji w miejscach, w których nie byłby już możliwy odbiór MUX 2 w starym systemie.

Czytaj też: Wiadomości TVP przepraszają za "ukraińskie barbarzyństwo" na pasku

Zmiana standardu telewizji naziemnej rozpoczęła się pod koniec marca. Pierwszy etap dotyczył województw dolnośląskiego i lubuskiego. Cały proces ma zakończyć się pod koniec czerwca. Zmiana nie dotyczy jednak multipleksu z kanałami TVP, który w ostatniej chwili na wniosek Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA, pozostał w starym standardzie do końca 2023 roku. Kamiński tłumaczył wniosek m.in. wojną w Ukrainie.

(MNIE, 12.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.