Dziennikarka The Insider Oksana Baulina zginęła w Kijowie
Dziennikarka filmowała zniszczenia spowodowane ostrzałem w kijowskiej dzielnicy Padół (screen Twitter.com/InsiderEng)
Dziennikarka serwisu śledczego The Insider Oksana Baulina zginęła w rosyjskim ostrzale w Kijowie w trakcie wykonywania pracy.
Baulina filmowała zniszczenia spowodowane ostrzałem w kijowskiej dzielnicy Padół. W ostrzale zginęła towarzysząca jej osoba, a dwie inne zostały ranne. O śmierci swojej wysłanniczki na Twitterze poinformował The Insider, dla którego przed wojną pracowała jako dziennikarka śledcza.
To już szósta śmierć
Oksana Baulina urodziła się i przez większość życia mieszkała w Rosji. Wcześniej pracowała dla Fundacji Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego. Jednak, gdy fundacja, zgodnie z wolą Władimira Putina, została wpisana przez sąd na listę organizacji ekstremistycznych, "musiała opuścić ojczyznę, aby dalej informować o korupcji w rosyjskim rządzie".
Czytaj też: Zełenski napisał list do rodziny amerykańskiego reportera zabitego w Ukrainie
Następnie nawiązała współpracę z niezależnym serwisem The Insider, wraz z portalem śledczym Bellingcat nagłaśniającym metody walki Kremla z opozycją. Serwis ma siedzibę w Rydze, Moskwa umieściła go na swojej liście mediów "zagranicznych agentów". Jakub Sieczko z projektu "Medycy na granicy", który również udostępnił informację o śmierci dziennikarki podkreślił, że po tym, jak uciekła z Rosji, zamieszkała w Warszawie.
Baulina jest szóstym przedstawicielem mediów zabitym podczas wojny w Ukrainie. Wcześniej zginęli ukraiński korespondent wojenny Wiktor Dudar (pod Mikołajowem), operator ukraińskiego kanału telewizyjnego Live Jewhen Sakun (podczas ostrzału rakietowego w Kijowie), amerykański dziennikarz Brent Renaud, pracujący dla Time Studios (zabity w Irpieniu w obwodzie kijowskim) oraz Pierre Zakrzewski, operator amerykańskiej stacji Fox News i wraz z nim ukraińska dziennikarka Ołeksandra Kuwszynowa (w ostrzale samochodu pod Kijowem). Od 13 marca za zaginionego jest uważany ukraiński fotoreporter i dokumentalista Maksym Łewin (współpracownik agencji Reuters i Associated Press, a także BBC, tureckiej korporacji medialnej TRT World i ukraińskiej telewizji internetowej Hromadske). Do tej pory na wojnie poszkodowanych zostało blisko 40 dziennikarzy.
Czytaj też: Reuters zrywa współpracę z rosyjską agencją TASS
(KOZ, MAC, 24.03.2022)