Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 22, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przez drożejący papier wydawcy zaczynają podnosić ceny gazet

"Tygodnik Powszechny" od wydania z 20 marca kosztuje 12 zł, o 2 zł więcej, niż przed podwyżką

Rynek czeka kolejny wzrost cen papierowych gazet i czasopism. Pierwszy podwyżkę ogłosił "Tygodnik Powszechny", podobne plany ma prasa lokalna. Inni wydawcy uzależniają podniesienie ceny egzemplarzowej od rozwoju sytuacji.

Datowany na 20 marca numer "Tygodnika Powszechnego" kosztuje w kioskach 12 zł. Ostatnio "TP" podnosił cenę w listopadzie ub.r. z 9 na 10 zł.

Wzrost cen przez sankcje

"W następstwie ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę kryzys przeżywa także rynek produkcji papieru. Poza ograniczoną dostępnością problemem są kilkudziesięcioprocentowe dopłaty energetyczne do jego cen" - wyjaśnia w numerze prezes wydawnictwa Jacek Ślusarczyk.

Czytaj też: Kryzys z papierem: braki i 100 procentowe podwyżki. Co z gazetami?

Jednak dopłaty energetyczne nie pojawiły się po wybuchu wojny w Ukrainie. W październiku ub.r. papiernie wprowadziły je "z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu ziemnego, węgla, kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz zwiększonego popytu na energię" - informowała zajmująca się dystrybucją papieru Grupa Igepa. Jak pisaliśmy w "Presserwisie", wysokość dopłaty waha się od 175 do 300 euro za tonę papieru. Kolejny wzrost cen papieru po wybuchu wojny jest związany z sankcjami nałożonymi na Rosję.

Na zmianę ceny egzemplarzowej swoich tytułów nie decyduje się na razie wydawnictwo Polityka. - Śledzimy bardzo uważnie wszystko, co dzieje się obecnie na rynku papieru. Cenę tygodnika "Polityka" podnieśliśmy na początku stycznia do poziomu 9,90 zł. Podobny ruch cenowy wykonaliśmy w przypadku naszych pozostałych tytułów, to jest dwutygodnika "Forum", miesięczników "Wiedza i Życie" i "Świat Nauki" oraz naszych wydań specjalnych - mówi Piotr Zmelonek, dyrektor pionu wydawniczego i dodaje, że do tej pory wydawca nie odnotował żadnych zakłóceń w dostawach papieru.

- Uważnie analizujemy obecną sytuację na rynku prasy - informuje Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory. Wydawca cenę "Gazety Wyborczej" podniósł o 1 zł na początku stycznia br.

"Nie unikniemy znaczących podwyżek"

Podwyżkę cen zapowiada za to Wydawnictwo Bauer, właściciel m.in. "Twojego Stylu", "Chwili dla Ciebie", "Przyjaciółki" i "Życia na Gorąco". - Staramy się minimalizować negatywne skutki poprzez np. pozyskiwanie papieru z innych pojawiających się źródeł, nierzadko ponosząc dodatkowe koszty. W zakresie dostaw papieru współpracujemy z wieloma producentami, dlatego w przypadkach pojawiających się problemów u jednego z nich, jeśli tylko jest to możliwe, szukamy wsparcia u innych. Mimo to z pewnością nie unikniemy znaczących podwyżek cen egzemplarzowych, chociaż - niestety - nie będą one w stanie zniwelować strat spowodowanych rosnącymi kosztami produkcji - mówi Maciej Brzozowski, dyrektor PR wydawnictwa.

Czytaj też: List do Rosjan wydrukowano na jedynkach dzienników Polska Press

Część wydawców gazet lokalnych, m.in. "Życia Kalisza" i "Dzień dobry Bełchatów" wciąż zastanawia się nad podwyżkami. Inni są zdecydowani. - Planujemy podwyżkę cen od maja. Najprawdopodobniej o jakieś 20 proc. - informuje Południowa Oficyna Wydawnicza, która wydaje "Życie Pleszewa", "Życie Gostynia", "Życie Rawicza" i "Gazetę Jarocińską". Cena tej ostatniej wzrosła już w styczniu z 3,10 zł na 3,50 zł.

W kwietniu cenę podniesie też wydawana na Podkarpaciu "Sztafeta". - Obecna cena z 3,50 zł wzrośnie do 4-4,50 zł. M.in. dlatego, że drukarnia podniosła cenę druku - stwierdza wydawnictwo.

Polska Press, która nie odpowiedziała na nasze pytania przed zamknięciem tego wydania "Presserwisu", na początku stycznia o 10-20 groszy podniosła ceny 13 swoich dzienników regionalnych.

Czytaj też: Ziemkiewicz i Janecki sugerują, że Tomasz Lis może zginąć jak polski dezerter

(PAR, 22.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.