Dział: PRASA

Dodano: Luty 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rumuński dziennikarz Andrei Popoviciu nagrodzony w konkursie #AllForJan

Rumuński dziennikarz Andrei Popoviciu nagrodzony został za artykuł "Widzą nas w ciemności: migranci zmagają się z hi-tech fortecą UE" (fot. materiały prasowe)

Niezależny rumuński dziennikarz Andrei Popoviciu otrzymał Nagrodę #AllForJan – wyróżnienie, które jest upamiętnieniem zamordowanego cztery lata temu słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka. "Skupmy się na ważnych newsach" - apelował do dziennikarzy Carl Bernstein z "The Washington Post" podczas konferencji online Media for Freedom Summit, na której dyskutowano o roli ustawodawstwa i technologii w zapewnieniu niezależności mediów.

Gala konkursu #AllForJan w środę 23 lutego była częścią konferencji online Media for Freedom Summit, którą zorganizowały Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Czasopism i Mediów (European Magazine Media Association – EMMA) i Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet (European Newspaper Publishers’ Association – ENPA). Była ona poświęcona współczesnym zagrożeniom dla wolnych i niezależnych mediów.

Nagroda za odwagę i bezkompromisowość dla Andreia Popoviciu

W trzeciej edycji nagrody #AllForJan jury postanowiło uhonorować rumuńskiego dziennikarza Andreia Popoviciu za artykuł "Widzą nas w ciemności: migranci zmagają się z hi-tech fortecą UE". Tekst ukazał się po raz pierwszy w "The Guardian" i jest wynikiem dziennikarskiego śledztwa dotyczącego traktowania uchodźców i osób ubiegających się o azyl na granicach UE. Andrei Popoviciu jest niezależnym rumuńskim dziennikarzem piszącym o prawach człowieka, konfliktach, migracji i sprawach zagranicznych. Jego artykuły ukazywały się m.in. w "The Guardian", "Libération", "Der Spiegel". 

Jednym z gości konferencji Media for Freedom Summit był Carl Bernstein z "The Washington Post", odkrywca afery Watergate i zdobywca Pulitzera. Apelował do dziennikarzy, aby w dobie licznych zagrożeń dla demokracji skupili się na ważnych newsach. - To co obserwuję, to sytuacja, w której zbyt często korzystamy i polegamy na nowych technologiach, które oczywiście są świetną zdobyczą i pomagają rozprzestrzeniać informacje, ale to nie jest substytut dla staromodnych i dobrze sprawdzonych technik, czyli korzystania z wielu źródeł - mówił Carl Bernstein.

- Nie mieliśmy Google w czasach Watergate. Co robiliśmy? Na kilka tygodni przed opublikowaniem historii robiliśmy to samo, co teraz robi się za pomocą Google'a - opowiadał dziennikarz i dodawał: - Google to tylko narzędzie. Tam mamy dużo informacji, ale to nie jest miejsce, gdzie robi się research dziennikarski.

Nagroda Jána Kuciaka przyznawana od 2019 roku 

Nagroda imienia Jána Kuciaka jest przyznawana dziennikarzom z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy w swojej pracy zawodowej dochowują wierności takim wartościom, jak: otwartość, odwaga i bezkompromisowość w relacjonowaniu tematów istotnych społecznie.

Czytaj też: Oskarżony o zlecenie zabójstwa Jana Kuciaka uniewinniony, zabójca dostał 25 lat

Ján Kuciak był słowackim dziennikarzem śledczym pracującym dla portalu Aktuality.sk, serwisu informacyjnego Ringier Axel Springer na Słowacji. Wraz z narzeczoną, Martiną Kušnírovą, został zamordowany 21 lutego 2018 roku w ich domu na Słowacji.

(KOZ, 24.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.