Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd: redaktorka Polska Press w Białymstoku zniesławiła szefa Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich

Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska nie pierwszy raz dopuściła się zniesławienia (screen Youtube.com/Telewizja Republika)

Sąd Rejonowy w Białymstoku wydał wyrok, w którym stwierdził, że Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępczyni redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" (Polska Press Grupa), dopuściła się publicznego zniesławienia Konrada Dulkowskiego, szefa Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Wyrok jest nieprawomocny.

W wytoczonym przez Konrada Dulkowskiego procesie z art. 212 Kodeksu karnego, szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych wskazał, że wicenaczelna "Kuriera Porannego" i komentatorka TVP Info wielokrotnie publicznie go zniesławiła, publikując niezgodne z prawdą treści.

We wtorek Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał Siewiereniuk-Maciorowską winną zniesławienia, jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie na okres próby dwóch lat. Oznacza to, że zostanie ono ponownie wszczęte, jeśli dojdzie do ponownego zniesławienia. Sąd umorzył postępowanie dlatego, że oskarżona była dotychczas niekarana i tłumaczył, że okres próby powinien zmotywować ją do przestrzegania prawa i powstrzymania się od tego rodzaju zachowań.

Siewiereniuk-Maciorowska będzie musiała pokryć koszty procesu, zwrócić koszty zastępstwa procesowego i zapłacić nawiązkę. 

– Wyrok jest nieprawomocny, najprawdopodobniej będziemy się od niego odwoływać, bo nie wydaje mi się, aby zachowanie Siewiereniuk-Maciorowskiej miało niską szkodliwość społeczną. Nie rozumiem też tłumaczenia sądu, że oskarżona była niekarana. Wygląda na to, że dotychczasowe wyroki o zniesławienie najwyraźniej się zatarły – mówi Konrad Dulkowski. 

Z Agnieszką Siewiereniuk-Maciorowską nie udało nam się skontaktować. 

W toku kilka spraw z Siewiereniuk-Maciorowską

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i jego pracownicy mają kilka toczących się spraw w sądzie z Siewiereniuk-Maciorowską. Pod koniec grudnia 2021 roku sąd nakazał Agnieszce Siewiereniuk-Maciorowskiej, aby przeprosiła Fundację Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych za teksty opublikowane w 2018 roku na portalu Dzień Dobry Białystok. 

Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska zastępczynią redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" jest od października 2021 roku.

(BAE, 25.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.