Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 31, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wicenaczelna Polska Press w Białymstoku musi przeprosić Fundację OMZRiK

Agnieszka Siewiereniuk jest też stałą komentatorką w Telewizji Republika (screen: YouTube/Telewizja Republika)

Decyzją sądu Agnieszka Siewiereniuk, zastępczyni redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" (Polska Press Grupa), musi przeprosić Fundację Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych za teksty opublikowane w 2018 roku na portalu Dzień Dobry Białystok. Siewiereniuk nie chce komentować wyroku sądu, bo jeszcze go nie otrzymała.

Dziennikarka przegrała z fundacją w postępowaniu kasacyjnym przed Sądem Najwyższym. Jak podała Fundacja Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, Agnieszka Siewiereniuk musi przeprosić fundację. Ma też zwrócić koszty postępowania kasacyjnego w wysokości 510 zł. Wyrok jest prawomocny.

Sprawa dotyczy artykułów opublikowanych przez dziennikarkę 11 i 12 stycznia 2018 roku na portalu Dzień Dobry Białystok. W ich tytułach pojawiły się zdania "Manipulacja i kłamstwo sposobem na życie. Czy tak działa OMZRiK?". Jak podkreśla fundacja, "bez uzasadnienia w dalszej części artykułu dla użycia takiego sformułowania".

- Nie dotarł do mnie żaden wyrok. Jak dotrze, to skomentuję. Na razie nie mam czego komentować - poinformowała nas Agnieszka Siewiereniuk. Nie chciała też odnosić się do treści wyroku opublikowanego przez fundację w mediach społecznościowych, bo jej zdaniem "Fundacja OMZRiK nie przyznawała się w tej sprawie do prowadzenia tego profilu". Natomiast w sprawie komentarza do sporu sądowego odesłała nas do stanowiska Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP z lutego 2021 roku. Napisano w nim m.in., że działania OMZRiK nie były transparentne, a "wątpliwości pozwanej (Agnieszki Siewiereniuk - przyp. red). dotyczące tej kwestii okazały się w pełni uzasadnione, skoro fundator i prezes tej organizacji został skazany wyrokiem karnym".

Agnieszka Siewiereniuk zastępczynią redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" jest od października 2021 roku.

(MNIE, 31.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.