Temat: na weekend

Dział: INTERNET

Dodano: Grudzień 03, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Outriders zebrało ponad 50 tys. na nowe projekty dziennikarskie

(screen Youtube.com/Outriders)

Siedem dni przed zakończeniem zbiórki na Zrzutka.pl Otriders przekroczyło cel 50 tys. zł. Zbiórka wsparło 784 osób. "Mamy to! 100 proc. przekroczone" – zareagował na zbiórkę szef Outriders Jakub Górnicki.

Na początku listopada Outriders założyło zbiórkę w zerwisie Zrzutka.pl. W piątek zbiórka osiągnęła cel 50 tys. zł. Pieniądze mają być przeznaczone na realizowanie nowych projektów dziennikarskich. 

W środę Jakub Górnicki poinformował, że zakończyli tworzyć materiały do trzech projektów o dziedzictwie polskiego górnictwa. Zapowiedział, że premiera pierwszego z nich będzie miała miejsce za tydzień. 

Apel o pomoc

- Znaleźliśmy się w dość paradoksalnej sytuacji - mówił nam Jakub Górnicki, szef Outriders. - Z jednej strony ten rok pokazał wybitnie, jak ważne jest dziennikarstwo międzynarodowe. Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, sprawa kopalni w Turowie, Unia Europejska, zmieniające się zaangażowanie USA w Europie, transformacja energetyczna. To tematy globalne, jednak bardzo ważne w lokalnej, polskiej polityce. Z drugiej strony - by o nich opowiadać, potrzeba znacznie większych środków finansowych, a koszty dodatkowo wzrosły przez pandemię.

Górnicki tłumaczył, że znacząco podniosły koszty produkcji konieczne testy PCR, kwarantanny, ubezpieczenia czy droższy transport. - Dlatego zdecydowaliśmy się na zbiórkę, by móc ukończyć rozpoczęte projekty i dalej tłumaczyć zjawiska globalne - dodał szef Outriders.

Zespół Outriders zwracał uwagę, że niemal każdy porządny projekt dziennikarski wiąże się z dużymi kosztami. „Brak finansowania to ogromne zagrożenie dla naszych przyszłych działań. Dziś przyszłość Outriders jest poważnie zagrożona – właśnie z powodów finansowych” – przyznają na zrzutce.pl dziennikarze serwisu.

Projekt #VisaToNowhere

Outriders to serwis poświęcony sprawom międzynarodowym, ale skupiony na zagadnieniach społecznych – mniej politycznych. Działa jako spółka not for profit. Powstał z inicjatywy Anny i Jakuba Górnickich. Zespół Outriders otrzymał w 2017 roku Grand Press Digital za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej.

Najnowszym projektem Outriders jest #VisaToNowhere – reportaż o szlaku migrantów przez Białoruś. Dziennikarze określili sobie ambitny cel: rozlokowani w siedmiu krajach, m.in. Libanie, Niemczech czy Litwie, postanowili rozmawiać z tymi, którzy przeszli drogę do Europy lub mają taki zamiar. Relacje publikowali w mediach społecznościowych i na portalu Gazeta.pl, który jest partnerem projektu. Finalny reportaż #WizaDonikąd będzie dostępny w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej i arabskiej.

Głośnym projektem zespołu jest też film dokumentalny o górnictwie autorstwa Karoliny Bacy-Pogorzelskiej. Pierwotnie jego premiera miała się odbyć jesienią, ale przesunięto ją na wiosnę. - Zyskamy więcej czasu i to pozwoli nam przygotować film jeszcze lepiej – mówiła nam Baca-Pogorzelska. – Musieliśmy zmienić plany głównie przez sytuację covidową. Podróże wymagały od nas wydłużenia obecności na miejscu, kwarantann, częstych testów na COVID.

(BAE, 03.12.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

Michał Rogalski: "Coraz trudniej jest analizować i...
Czego nie robić, aby nie stracić konta na Instagramie?...
Rafał Ziemkiewicz: Plotki o programie mogą być...
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.