Reporterzy bez Granic: Przejęcie Polska Press przeciwstawia się różnorodności na rynku medialnym
Polska Press ma 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych i blisko 120 tygodników lokalnych (fot. Piotr Molecki/East News)
Organizacja Reporterzy bez Granic (RsF) wezwała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do wzięcia pod uwagę obaw Rzecznika Praw Obywatelskich ws. przejęcia Polska Press przez PKN Orlen.
RPO w liście do prezesa UOKiK zaznaczył, że koncentracja funkcji wydawcy, druku i kolportażu w rękach spółki Skarbu Państwa stwarza szereg zagrożeń dla wolności prasy. Kontrolowane przez państwo podmioty nie będą, jak podkreślił rzecznik, realizowały w prawidłowy sposób funkcji kontrolnej i krytyki społecznej.
RsF na Twitterze wzywa urząd do "rozważenia w pełni obaw rzecznika". Jak dodano, Polska Press to "dopiero początek", bo rząd chce skupić kontrolę nad niezależnymi mediami w swoich rękach. "RsF przypomina UOKiK, że te zabiegi przeciwstawiają się różnorodności na rynku medialnym" - podkreślono.
#Poland: The acquisition of Polska Press by the government-controlled petrol firm @PKN_ORLEN has to be approved by the Competition Authority @UOKiKgovPL. @RSF_inter urges the Authority to fully consider the concerns of Ombudsman @Adbodnar about the impact on #PressFreedom. THREAD pic.twitter.com/KWFoSP6bEC
— RSF in English (@RSF_en) December 22, 2020
7 grudnia PKN Orlen poinformował, że przejmuje wydawnictwo Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group (spółka ma 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych i blisko 120 tygodników lokalnych). 10 grudnia do UOKiK wpłynął wniosek o przejęcie spółki. W listopadzie Orlen sfinalizował transakcję przejęcia kontroli nad kolporterem Ruch SA, obejmując 65 proc. jego akcji. W ub.r. stworzył zaś wraz z ubezpieczycielem PZU agencję mediową Sigma Bis.
Towarzystwo Dziennikarskie zawnioskowało do UOKiK o dopuszczenie jako strony do postępowania. Jak zaznaczyło, za jego udziałem przemawia istotny interes społeczny: "Sprawa ma bowiem fundamentalne znaczenie dla wolności słowa w Polsce i losu wolnych mediów".
(JSX, 28.12.2020)