Kampania społeczna z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych
Kazimierz Moczarski, członek AK, w sierpniu 1945 został aresztowany przez komunistów, torturowany i skazany na śmierć. Po 11 latach został zwolniony i zrehabilitowany (screen: YouTube/ European Network Remembrance and Solidarity)
W ramach tegorocznej kampanii społecznej "Pamiętaj. 23 sierpnia" Europejska Sieć Pamięć i Solidarność przypomni historie kolejnych osób, które walczyły z systemami totalitarnymi. W 2020 roku bohaterami kampanii są Milada Horákova i Kazimierz Moczarski.
23 sierpnia, w rocznicę zawarcia w 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, jest obchodzony Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) opublikowała z tej okazji dwa spoty prezentujące losy Milady Horákovej i Kazimierza Moczarskiego. Ma to być gest przybliżający znaczenie minionych wydarzeń, a także oddanie hołdu wszystkim, którzy doświadczyli przemocy i prześladowań dokonywanych w imię zbrodniczych idei.
Milada Horákova to czeska polityk i członek podziemnego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Jest ofiarą morderstwa sądowego popełnionego przez partię komunistyczną na podstawie sfabrykowanych zarzutów o spisek i zdradę.
Kazimierz Moczarski to polski dziennikarz i pisarz, członek AK. W sierpniu 1945 został aresztowany przez władze komunistyczne, torturowany i skazany na śmierć. Po 11 latach został zwolniony z więzienia i zrehabilitowany. Komuniści w 1949 roku zamknęli Moczarskiego w jedej celi mokotowskiego więzienia z hitlerowskim zbrodniarzem, wysokiej rangi oficerem SS Jürgenem Stroopem, m.in. likwidatorem warszawskiego getta podczas powstania w 1943. Na podstawie rozmów z Niemcem Moczarski napisał słynną książkę "Rozmowy z katem", która w ocenzurowanej wersji została wydana po raz pierwszy w latach 70.
Spoty są dostępne na stronie internetowej Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność www.enrs.eu i na jej profilu na platformie YouTube w kilku wersjach językowych: polskiej, angielskiej, czeskiej i franko-flamandzkiej.
Koncepcja formy obchodów, scenariuszy materiałów i komunikacji jest autorstwa Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
(AMS, 19.08.2020)