Temat: Koronawirus

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 10, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W związku z koronawirusem redakcje zmieniają procedury i ograniczają wyjazdy

W wielu redakcjach pojawiły się dozowniki ze środkami do dezynfekcji (fot. Piotr Molecki/East News)

Możliwość pracy zdalnej i dwutygodniowa kwarantanna dla osób, które wracają z zagranicy – to najczęstsze zmiany, jakie wprowadziły redakcje w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Media ograniczają wyjazdy, częściej korzystają z wideokonferencji, odwołują też zaplanowane w najbliższych dniach wydarzenia. 

TVN informuje, że pracowników w miarę możliwości oddelegowuje do pracy zdalnej. Przez 14 dni z domów mają też pracować osoby wracające z regionów, w których stwierdzono ogniska koronawirusa lub miały kontakt z osobami, które stamtąd wróciły. „Wprowadzone zostały ograniczenia dotyczące podróży służbowych oraz spotkań wewnętrznych i zewnętrznych” - informuje Katarzyna Issat, szefowa ds. komunikacji korporacyjnej TVN Discovery Polska. TVN wprowadził też m.in. specjalne procedury weryfikacji gości odwiedzających ich budynki, możliwość dezynfekcji rąk przy wejściach, zmianę mydła zwykłego na dezynfekujące i wyłączenie suszarek do rąk w łazienkach. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że gdyby wystąpiły braki kadrowe, w niektórych programach mogą być emitowane materiały archiwalne.

Na razie o podjętych działaniach nie informuje Polsat. - Sytuacja jest dynamiczna, procedury są dostosowywane w tej chwili – ucina Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu.

Kwarantanna nie wywołuje problemów kadrowych

W Polskim Radiu pracownicy, którzy wrócili z terenów o podwyższonym ryzyku, również mogą przez 14 dni pracować zdalnie lub w szczególnych przypadkach zostać zwolnieni z wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. - Przypadki te będą rozpatrywane indywidualnie – informuje rzeczniczka Polskiego Radia Ewelina Steczkowska. Dwutygodniową kwarantannę domową z pracą zdalną przechodzą też pracownicy Grupy Eurozet. - Nie wywołuje to problemów kadrowych, bo dotyczy to pojedynczych osób – podkreśla Małgorzata Kozieł, rzeczniczka grupy. Grupa Radiowa Agory (Tok FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio) zawiesiła wszelkie podróże służbowe do krajów, gdzie występuje podwyższone ryzyko zarażenia wirusem.

Infor Biznes, wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”, zaleca 14-dniową kwarantannę osobom, które wracają z regionów, gdzie zachorowało powyżej 100 osób. - Do odwołania zostały zawieszone delegacje zagraniczne – informuje Mirosława Piotrowska, PR manager spółki. Infor edukuje pracowników, jak ograniczyć ryzyko zarażenia. Polska Press również wprowadziła dwutygodniową kwarantannę dla wracających np. z Włoch. Jak zaznacza rzeczniczka Joanna Pazio, spółka jest przygotowana na różne scenariusze. - Musimy zapewnić ciągłość pracy redakcyjnej i poligraficznej. Mamy plany awaryjne dla każdego segmentu naszej działalności – mówi.

- Jesteśmy gotowi na wydawanie gazety bez zakłóceń, gdyby zagrożenie się rozszerzało – mówi „Presserwisowi” Cezary Piernikowski, dyrektor marketingu Gremi Media (wydawca „Rzeczpospolitej”). Tu także pracownicy po powrocie z terenów zagrożonych mają udawać się na 14-dniową kwarantannę. - Każdy pracownik dostał na biurko żel antybakteryjny, wszystkie osoby, które wchodzą do naszego biurowca, dostają chusteczki antybakteryjne – dodaje Piernikowski.

Rozwiązaniem praca zdalna

Agora już w lutym namawiała pracowników, którzy wracają z krajów o podwyższonym ryzyku zachorowania na koronawirusa, do pracy zdalnej, odwołała też wszystkie delegacje służbowe do tych regionów. Wydawnictwo Tygodnik Powszechny zaleca pracownikom i współpracownikom, by unikali wyjazdów do miejsc, gdzie odnotowano więcej zachorowań. Osobom, które wracają z takich regionów, proponuje, by przez dwa tygodnie pracowały z domu.

Edipresse w toaletach i kuchniach zamieściło odpowiednie instrukcje i dozowniki z płynem dezynfekującym. Wydawnictwo wstrzymało wyjazdy służbowe do zagrożonych regionów, zaleca też pracę zdalną osobom, które stamtąd wracają. - Nasze systemy operacyjne są gotowe do podjęcia pracy zdalnej przez większą liczbę pracowników – mówi Agnieszka Smit, dyrektor ds. komunikacji i EB Edipresse.

- Bierzemy pod uwagę przejście na pracę zdalną redakcji wraz ze wzrostem zachorowań w Warszawie - zaznacza Alicja Pater z PMPG („Tygodnik do Rzeczy” i „Wprost”). Podobnie robi Burda Media (m.in. „Claudia”, „Elle”, „Focus”, „Gala”, „Glamour”). „Na razie obserwujemy rozwój sytuacji” – napisał nam Maciej Brzozowski, dyrektor public relations Wydawnictwa Bauer.

Wirtualna Polska ogranicza delegacje i podróże służbowe „wyłącznie do tych koniecznych”. - Staramy się korzystać z komunikatorów i wideokonferencji - mówi nam rzecznik spółki Michał Siegieda. W większym zakresie niż zwykle możliwa jest praca zdalna.

Interia powołała specjalny zespół, który przekazuje pracownikom zalecenia Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Tu również powracający z zagranicy w razie konieczności pracują zdalnie przez 14 dni. - Wszystkie międzynarodowe podróże służbowe zostały wstrzymane do odwołania. Krajowe podróże służbowe mogą się odbywać, ale zaleca się, by w miarę możliwości zastępować je wideo- lub telekonferencjami – mówi „Presserwisowi” PR manager Interii Katarzyna Łuczak.

W spółkach Grupy Bauer Media (Grupa RMF, Rankomat, Sunrise System, Wydawnictwo i drukarnie) działają Lokalne Zespoły Zarządzania Kryzysowego, które informują na bieżąco o zaleceniach władz sanitarnych. Pracownicy powracający z rejonów zagrożonych pracują zdalnie przez 14 dni, odwołano podróże służbowe i spotkania, w których udział miałoby brać ponad 20 osób.

Fratria (wydawca tygodnika „Sieci” i serwisu Wpolityce.pl) również dopuszcza pracę zdalną, zaleca pracownikom, którzy wracają z zagranicy kontakt z lekarzem w razie wystąpienia objawów i prosi ich o szczególne dbanie o higienę.

Redakcje odwołują zaplanowane wydarzenia

Media odwołują także zaplanowane w najbliższym czasie wydarzenia. WP Holding zrezygnowała z konferencji poświęconej omówieniu wyników finansowych za 2019 rok, która miała odbyć się 12 marca. Ringier Axel Springer Polska odwołał prezentację ramówki Onetu (miała odbyć się 10 marca) i galę O!Lśnień Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków (planowaną na 13 marca). Eurozet zaś nie zaprosi na galę nagród Płyt Roku Antyradia (miała być 19 marca).

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, MNI, 10.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.