Outriders Stage: cyfrowe dziennikarstwo i zdalny newsroom
Dwudniową konferencję organizuje Outriders Network (fot. Michał Niepytalski)
Podczas pierwszego dnia Outriders Stage pracownicy mediów z różnych krajów opowiadali m.in. o łączeniu dziennikarstwa śledczego z cyfrowym aktywizmem oraz o organizacji pracy w zdalnym newsroomie.
Dwudniową konferencję zorganizował Outriders Network. Nicolás Vallejo z Kolumbii, współtwórca dziennikarskiego projektu “Mutante”, tłumaczył, na czym polega stosowana w nim eksperymentalna metoda społecznej konwersacji. Mówił, że jest ona połączeniem dziennikarstwa śledczego z cyfrowym aktywizmem i wykorzystaniem nowych kanałów komunikacji. Lola García-Ajofrín, zarządzająca ze Sri Lanki zdalnym newsroomem Outriders, objaśniała różnice między pracą w tradycyjnej redakcji a organizacją zdalnego newsroomu. - Wymaga znacznie więcej komunikacji, bo ludzie się ze sobą nie spotykają, a przecież muszą wiedzieć, kto nad czym pracuje - mówiła.
Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki, ubiegłoroczni laureaci Grand Press, opowiadali o kulisach dziennikarskiego śledztwa w sprawie eksportu węgla z okupowanego Donbasu. Mówili m.in. o zagrożeniach podczas pracy nad artykułami i o efektach, jakie ich praca przyniosła.
Poszło! Zgodnie nie odpowiadamy z @mwpotocki na pytania, jak wytrzymaliśmy ze sobą przez 2 lata tej pracy;) a tak na poważnie, to jak widać. To była wspaniała możliwość podzielić się na #Outriders19 naszymi doświadczeniami. https://t.co/jdG86pbUzm
— K.Baca-Pogorzelska (@BacaPogorzelska) November 21, 2019
Marek Miller z Google'a opowiadał o fake newsach, a Cătălina Albeanu o pracy dziennikarzy w Rumunii.
W piątek uczestnicy Outriders Stage biorą udział w warsztatach.
(MNI, 22.11.2019)