Krzysztof Sobieszek poleca apki
Tworzenie mapy myśli, zniżki 50 proc. na restauracje, rozpoznawanie muzyki, elektroniczna opieka nad dzieckiem – swoje ulubione apki poleca Krzysztof Sobieszek, practice lead, business transformation & capability development z Publicis Media Polska.
POST IT
(3M Company, darmowa)
Nieodłącznym elementem pracy konsultanta są warsztaty, a jak warsztaty, to mnóstwo kolorowych karteczek i plakatów, które potem trzeba jakoś przełożyć do wersji cyfrowej. Nadaje się do tego aplikacja Post It (tak, tego producenta kolorowych samoprzylepnych karteczek). Kierując telefon na tablicę, możemy błyskawicznie zdigitalizować swoje karteczki i wrzucić np. do formatu pptx. Idealny przykład digitalizacji prostego fizycznego produktu.
MINDLY
(Dripgrind, darmowa i płatna wersja – 25,99 zł za element)
Często muszę porządkować myśli w formie mindmapy. Jednocześnie nie zawsze mogę to zrobić na kartce. Z mobilnych aplikacji do tworzenia mapy myśli mogę polecić Mindly, która według mnie ma najlepszy UX w wersji na smartfon.
MS TEAMS
(Microsoft Corporation, darmowa)
W zarządzaniu zespołem i projektem wykorzystanie tablicy typu kanban to już standard. Z nostalgią wspominam Trello. Mimo bardzo prostych funkcji jest idealnie użyteczna na małym ekranie. Jednak z racji narzędzi używanych korporacyjnie przesiadłem się na MS Teams. To też wygodne narzędzie, które spełnia swoje zadanie.
LASTPASS PASSWORD MANAGER
(LogMeIn, Inc., darmowa)
Menedżera haseł LastPass używam na komputerze i naturalnie też w telefonie. Pamiętanie wszystkich haseł, ewentualnie ich zapominanie i odzyskiwanie to tylko niepotrzebna irytacja, której chyba nikt nie lubi. Dobrze, że istnieją proste narzędzia, które w dużej mierze ten problem rozwiązują. W mojej opinii LastPass robi to dobrze.
FINEBITE
(Finebite, darmowa)
Kiedy planujemy jedzenie na mieście, warto skorzystać z Finebite. Aplikacja umożliwia zarezerwowanie stolika w dostępnej akurat restauracji na określoną godzinę z minimum jednodniowym wyprzedzeniem. Kosztuje nas to 10 zł pobrane z góry, ale otrzymujemy 50 proc. zniżki na całe zamówienie. Ja używam do testowania nowych miejsc, tam gdzie wiem, że rachunek może być słony, ale jeszcze nie wiem, czy będzie tego wart.
PANPARAGON
(Primesoft Polska, darmowa)
Spośród wielu aplikacji wspierających zakupy warto zwrócić uwagę na te związane nie tyle z e-commerce lub m-commerce, ale z zakupami tradycyjnymi, których robimy najwięcej. Jeden z większych problemów z tym związanych to zwitki paragonów, które z jednej strony są niezbędne, żeby dokonać reklamacji, a z drugiej ich przechowywanie to zmora. Ja akurat używam do tego aplikacji PanParagon, dzięki której można szybko zeskanować kwitek i go przechowywać.
SOUNDHOUND
(SoundHound Inc., darmowa)
Kiedy słyszymy fajną piosenkę i chcemy dowiedzieć się, co to za utwór, na myśl przychodzi popularna aplikacja Shazam. Ja jednak od zawsze używam jej alternatywy, czyli SoundHound. Działa lepiej, gdy znajdujemy się w miejscu, gdzie jest głośno.
NIANIA 3G
(TappyTaps, 21,99 zł)
Każdy, kto ma małe dzieci, potrzebuje mieć na nie czasem zdalne oko i ucho. W podróży elektroniczna niania w postaci dwóch smartfonów spiętych aplikacją jest niezastąpiona. Próbowałem różnych i najlepiej sprawdzała się Niania 3G, łatwa w obsłudze i relatywnie niezawodna. Ale zastrzegam: żadnej aplikacji nie można ufać na 100 proc.
Krzysztof Sobieszek