Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 19, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wpis "Gazety Polskiej" o naklejce "Strefa wolna od LGBT" Instagram uznał za mowę nienawiści

Naklejki "Strefa wolna od LGTB" mają być dołączone do "Gazety Polskiej" (screen: twitter.com/GPtygodnik)

Do "Gazety Polskiej" (Niezależne Słowo Polskie) w środę 24 lipca będzie dołączona naklejka, na której widnieje przekreślona tęczowa flaga i podpis "Strefa wolna od LGBT". Instagram informację o tym uznał za mowę nienawiści i ją usunął. Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Zapowiedź dodatku ukazała się w mediach społecznościowych tygodnika. Wielu użytkowników oskarżyło "GP" o homofobię. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze: "Jestem rozczarowana i zaniepokojona tym, że pewne grupy wykorzystują naklejki do promowania nienawiści i nietolerancji. Szanujemy wolność słowa, ale musimy wspólnie stać po stronie takich wartości jak różnorodność i tolerancja". Wpis "GP" został usunięty przez Instagram. Jak podaje portal Niezalezna.pl, serwis uznał treści za "mowę nienawiści i zakazane symbole".

"Cenzura była typowa dla nazizmu, narzucanie ideologii też. Nikt dzisiaj nie jest bliżej nazizmu, szczególnie w wersji Ernesta Röhma, prekursora partii hitlerowskiej, niż ci, którzy prześladują za odrzucenie ideologii LGBT" – napisał w SMS "Presserwisowi" Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". 

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej złożył w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez "propagowanie zachowań o charakterze dyskryminacyjnym znanych z ustrojów faszystowskich". Także Ośrodek Monitoringu Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował na Twitterze, że składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa propagowania faszyzmu. Kroki prawne analizują też prawnicy Kampanii Przeciw Homofobii.

Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy wynika, że średnia sprzedaż ogółem "Gazety Polskiej" w maju wyniosła 21 881 egz. (spadek o 9,17 proc. w porównaniu z majem 2018 roku).

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 19.07.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.