KRRiT wzywa TVP, by nie utrudniała swobody kształtowania się opinii publicznej
KRRiT zwróciła uwagę, że materiał o Totus Tuus trwał 40 sekund, a materiał "Renesans kół gospodyń wiejskich" - łącznie z zapowiedzią ze studia - 2 minuty i 10 sekund (screen Wiadomosci.tvp.pl)
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała Telewizję Polską do zaniechania działań polegających na utrudnianiu swobodnego kształtowania się opinii publicznej. To reakcja na skargę Juliusza Brauna z Rady Mediów Narodowych dotyczącą pominięcia przez "Wiadomości" TVP 1 wyróżnienia dla byłej premier Hanny Suchockiej w relacji z wręczenia nagród Totus Tuus.
Chodzi o materiał "Wiadomości" z 13 października 2018 roku. Podczas gali Totus Tuus Hanna Suchocka otrzymała nagrodę specjalną za "systemowe i skuteczne budowanie relacji Polski ze Stolicą Apostolską". Informacja na temat wyróżnienia dla byłej premier nie znalazła się jednak w "Wiadomościach".
"Ważna katolicka nagroda przyznana byłemu premierowi i politykowi Unii Wolności nie pasuje bowiem do czarnego obrazu lat 1989 - 2015, jaki malowany jest w kampanii propagandowej realizowanej przez Telewizję Polską w interesie PiS" - napisał do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego członek RMN Juliusz Braun (w przeszłości prezes TVP i poseł m.in. Unii Wolności).
KRRiT wystąpiła do TVP o stanowisko i nagranie. W odpowiedzi telewizja publiczna poinformowała regulatora, że pominięcie informacji o nagrodzie dla Hanny Suchockiej nie było działaniem celowym. "Materiały przeznaczone do emisji tego dnia znacznie przekraczały ramowy czas »Wiadomości« i konieczne było ich skracanie, a nawet całkowita rezygnacja z niektórych z nich" - napisała TVP w wyjaśnieniu przekazanym KRRiT.
Krajowa Rada nie zgodziła się z wyjaśnieniami TVP, a w szczególności z argumentem konieczności skrócenia właśnie materiału o nagrodach Totus Tuus. Regulator zwraca uwagę, że trwał on 40 sekund, a materiał "Renesans kół gospodyń wiejskich" - łącznie z zapowiedzią ze studia - 2 minuty i 10 sekund.
Regulator skierował do TVP wezwanie "do zaniechania działań polegających na utrudnianiu swobodnego kształtowania się opinii publicznej", do czego zobowiązuje media publiczne ustawa o radiofonii i telewizji, a także przypomniał o "bezwzględnym obowiązku przestrzegania tej regulacji prawnej w działalności programowej telewizji publicznej".
(KOZ, 13.03.2019)