Agora odstępuje od umów z Ruchem
Spółki należące do Grupy ZPR Media złożyły do sądu wnioski o upadłość i sanację spółki Ruch SA, ten z kolei złożył wniosek o przyspieszone postępowanie układowe (fot. Ruch SA)
Agora podjęła decyzję o rozwiązaniu długoterminowych, stałych umów na dystrybucję „Gazety Wyborczej” przez Ruch.
Od miesięcy Ruch zalega z płatnościami wobec części wydawców. Pod koniec sierpnia spółki należące do Grupy ZPR Media (m.in. "Super Express") złożyły do sądu wnioski o upadłość i o sanację spółki Ruch SA. W czwartek informowaliśmy, że warszawski sąd połączył je do wspólnego rozpoznania i zabezpieczył majątek dystrybutora prasy, ustanawiając tymczasowego nadzorcę sądowego. Z kolei Ruch złożył do sądu wniosek o przyspieszone postępowanie układowe. Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził „Presserwisowi”, że wniosek wpłynął. Teraz sąd zdecyduje, który będzie rozpatrywany w pierwszej kolejności.
Zarząd Agory w czwartkowym komunikacie giełdowym oświadczył, że w związku z informacjami o kolejnych problemach Ruchu w najbliższym czasie nie można spodziewać się poprawy sytuacji kolportera. Dlatego wydawca podjął decyzję o rozwiązaniu długoterminowych umów z Ruchem. Poinformował, że od początku roku na podstawie tych umów sprzedawano średnio poniżej 30 proc. nakładów prasy. Agora zapewniła jednocześnie, że podejmuje działania prowadzące do pozyskania nowych kanałów dystrybucji prasy.
W komentarzu dla "Presserwisu" Agora wyraziła gotowość do bieżącej współpracy z dystrybutorem prasy na nowych warunkach. Z kolei Ruch poinformował nas, że współpraca z wydawcą będzie kontynuowana na podstawie umów krótkoterminowych.
Pod koniec sierpnia Agora poinformowała czytelników „GW”, że w związku z problemem z odzyskaniem od kolportera 16,3 mln zł ograniczyła dystrybucję swoich tytułów za jego pośrednictwem.
Z kolei wydawca "DGP" zamieścił w czwartek na dwóch pierwszych stronach dziennika informację dla czytelników, co mają robić, jeśli mają problem z dostawą lub zakupem gazety w kiosku. W komunikacie zaznaczono, że wynika to "z problemów z jedną z firm zajmujących się kolportażem prasy". W oświadczeniu wydawcy nie pada nazwa Ruchu. Infor Biznes nie chciał komentować sprawy.
– To są indywidualne decyzje wydawców. Izba Wydawców Prasy nie angażuje się w kwestie biznesowe – powiedział "Presserwisowi" prezes Izby, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.
– Każdy z wydawców podejmuje decyzje indywidualnie i ma do tego prawo. Nie uzgadniamy tego między sobą – mówiła z kolei Alicja Modzelewska z zarządu Izby, dyrektor generalna i członek zarządu Edipresse. Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR Media i wiceprezes IWP, nie chciał komentować spawy.
(PD, 07.09.2018)