Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 17, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jak dziennikarze śledczy "The New York Times" korzystają ze sztucznej inteligencji

Zach Seward podczas prezentacji na Światowym Kongresie Mediów Informacyjnych. Wśród prelegentów były Jane Barrett, dyrektorka ds. AI w Reuterze oraz Nikita Roy, założycielka Newsroom Robots Lab (fot. Marta Zdzieborska)

Jednym z prelegentów zeszłotygodniowego Światowego Kongresu Mediów Informacyjnych był Zach Seward, dyrektor ds. projektów AI w "The New York Timesie". W Krakowie opowiadał, jak dziennikarze śledczy nowojorskiego dziennika korzystają w swojej pracy ze sztucznej inteligencji.

Zach Seward mówił o tym podczas sesji pt. "AI in the newsroom: supporting journalism", zorganizowanej we wtorek, 6 maja, w ostatnim dniu kongresu.

Sztuczna inteligencja wykorzystywana do transkrypcji

AI stała się nieodłącznym narzędziem przy realizacji śledztw dziennikarskich. Reporterzy "The New York Times" wykorzystali sztuczną inteligencję m.in. do transkrypcji 400 godzin nagrań ze spotkań online aktywistów powiązanych z Partią Republikańską.

Czytaj też: Wydawcy apelują o pilne uregulowanie stosowania sztucznej inteligencji na terenie Unii

Po przegranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2020 roku przerabiali oni jego teorie spiskowe o rzekomym zwycięstwie, a także lobbowali za zmianami dotyczącymi praw wyborczych w poszczególnych stanach. Dziennikarze Alexandra Berzon i Nick Corasaniti wielokrotnie cytują w swoim artykule wypowiedzi, jakie padały podczas spotkań grupy funkcjonującej pod nazwą Election Integrity Network. Fragmenty tych wypowiedzi można nawet odsłuchać – wystarczy nacisnąć "Play" przy każdym z cytatów.

Jak opowiadał podczas kongresu Zach Seward, dziennikarze śledczy w ostatnich miesiącach posiłkowali się też narzędziami AI m.in. przy analizie wypowiedzi Donalda Trumpa oraz od lat występujących publicznie członków jego gabinetu: dyrektorki wywiadu narodowego USA Tulsi Gabbard oraz sekretarza obrony Pete'a Hegsetha.

Jak mówił Seward, w przypadku Hegsetha sztuczna inteligencja pomogła ponoć wyłapać nawet momenty, gdy jako prowadzący programu "Fox & Friends Weekend" nawiązywał na antenie do swoich ciągot do alkoholu. Do wysuwanych wobec Hegsetha oskarżeń o nadużywanie alkoholu odnieśli się demokraci podczas jego styczniowego wystąpienia przed komisją senacką.

AI pomocna dla dziennikarzy "NYT"

Seward mówił, że redakcja "The New York Times" wykorzystuje także sztuczną inteligencję do tworzenia codziennego raportu na temat nowych odcinków programów dryfujących na prawo podcasterów i youtuberów. To szczególnie pomocne dla dziennikarzy zajmujących się tym tematem przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, podczas których poparcia Trumpowi udzielił m.in. Joe Rogan.

Czytaj też: Ponad 100 organizacji telewizyjnych i filmowych apeluje do UE o interwencję ws. ceł Trumpa na filmy

Ekipa "NYT" posiłkuje się także technologią OCR z wykorzystaniem AI. Przy czym wyjaśnijmy, że OCR umożliwia konwertowanie zeskanowanych lub sfotografowanych dokumentów do edytowalnego tekstu. Technologia ta, z dodatkowym wsparciem AI, przydała się do analizy materiałów do artykułu o słowach i terminach znikających z dokumentów oraz stron rządowych za nowej administracji Trumpa.

Zach Seward, przed dołączeniem do "The New York Times", związany był z serwisem Quartz, którego jest współzałożycielem.

Czytaj też: BBC z zarzutami stosowania cenzury. List z żądaniem emisji filmu o pracy lekarzy w Gazie

(MZD, 17.05.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.