Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 03, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Organizacje zrzeszające operatorów chcą reformy systemu zarządzania prawami autorskimi

Zaproponowano, by użytkownik mógł zawrzeć jedną umowę i wykonać jedną płatność do wybranej OZZ (screen: Cyfrowapolska.org)

Siedem organizacji branżowych, skupiających m.in. operatorów kablowych, wysłało list do minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej, w którym wskazują na potrzebę gruntownej reformy systemu zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

List podpisali prezesi: Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE), Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom, Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE), Związku Pracodawców Prywatnych Mediów i Związku Cyfrowa Polska.

Czytaj też: Świat na subskrypcje. Co robią użytkownicy, by utrzymać w ryzach wysokość opłat?

W liście wskazano, że ok. 60 proc. przychodów organizacji zbiorowego zarządzania pochodzi z nadawania, reemisji utworów oraz udostępniania ich w internecie. "Środki te w dużej mierze pochodzą od przedsiębiorstw, które zrzeszamy. Jako podmioty, które ponoszą koszty związane z funkcjonowaniem systemu zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi w kraju i stanowią jego istotny filar, pragniemy, by fundusze te wykorzystywane były efektywnie" – napisano.

Zdaniem autorów listu organizacje zbiorowego zarządzania wykorzystują posiadany monopol i bardzo szerokie uprawnienia procesowe do budowy własnej pozycji, zamiast zatroszczyć się o harmonijny rozwój rynku.

Zaproponowano na przykład, by użytkownik mógł zawrzeć jedną umowę i wykonać jedną płatność do wybranej OZZ. Ponadto 26 maja, w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej, która odbędzie się w Sopocie, ma zostać zorganizowany "okrągły stół" w sprawie reformy systemu zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w Polsce. "W dyskusji mają wziąć udział przedstawiciele biznesu, OZZ-ów, a także regulatorów. Do rozmowy zostali zaproszeni również przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" – podano na Cyfrowapolska.org.

Czytaj też: Po aferze z „Wielorybem” tłumacze niechętnie przyznają się do automatycznych translatorów

(MNIE, 03.05.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.