USA reaguje na zapowiedź wpisania TVN i Polsatu do wykazu firm strategicznych
W październiku "Newsweek Polska" podawał, że trzy firmy są zainteresowane przejęciem TVN od koncernu Warner Bros. Discovery. Wśród chętnych na zakup znajdować miał się węgierski biznesmen powiązany z Victorem Orbanem (fot. Marcin Obara/PAP)
Departament Stanu USA zareagował na rządową zapowiedź wpisania TVN i Polsatu do wykazu firm strategicznych – poinformował na platformie X Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Przypomnijmy, że kilka dni temu premier Donald Tusk oświadczył, że stacje TVN i Polsat – w drodze rozporządzenia – zostaną wpisane na listę firm strategicznych. Według premiera taki ruch ma zapewnić ochronę przed przejęciami niebezpiecznymi z punktu widzenia interesów państwa polskiego.
Stanowisko Departamentu Stanu USA ws. decyzji Tuska
Na sprzedaż tych dwóch stacji – uznanych za firmy strategiczne – potrzebna byłaby zgoda Rady Ministrów. TVN jest dziś częścią amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery.
Czytaj też: Solorz zapewnia, że Polsat nie jest na sprzedaż. "Niespotykana presja na reputację spółki"
Swoje stanowisko w tej sprawie do Polskiego Radia przesłał rzecznik Departamentu Stanu USA, o czym poinformował w poniedziałek Marek Wałkuski. "Rzecznik Departamentu Stanu zaznaczył, że działania polskiego rządu powinny koncentrować się na zwalczaniu szkodliwych działań zagranicznych przeciwników i że środek ten (czyli wpisanie do wykazu firm strategicznych – red.) nie może być nadużywany do wewnętrznych celów politycznych" – napisał Wałkuski na platformie X.
Jednocześnie podkreślono, że "w świecie, w którym manipulacja i szkodliwe działania naszych przeciwników są coraz bardziej wyrafinowane" konieczne jest zapewnienie mediom wolności od wrogiej ingerencji.
„W świecie, w którym manipulacja i szkodliwe działania naszych przeciwników są coraz bardziej wyrafinowane, konieczne jest zapewnienie, że media pozostaną wolne od wrogiej ingerencji” – podkreślił rzecznik Departamentu Stanu. [2/4]
— M. Wałkuski „Zakamarki Białego Domu” (@Marekwalkuski) December 16, 2024
Rzecznik Departamentu Stanu zaznaczył, że działania polskiego rządu powinny koncentrować się na zwalczaniu szkodliwych działań zagranicznych przeciwników i że środek ten nie może być nadużywany do wewnętrznych celów politycznych. [4/4]
— M. Wałkuski „Zakamarki Białego Domu” (@Marekwalkuski) December 16, 2024
"Wymaga to ciągłej czujności ze strony rządów, społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego. Pozycja Polski na froncie obrony Europy i NATO przed szkodliwymi wpływami z zagranicy wymaga ochrony niezależności mediów dla utrzymania demokracji" – napisano w cytowanym przez Wałkuskiego stanowisku.
Trzy firmy zainteresowane przejęciem TVN
W październiku "Newsweek Polska" podawał, że trzy firmy są zainteresowane przejęciem TVN od koncernu Warner Bros. Discovery. Według "Newsweeka" pierwsza oferta pochodzi od biznesowej grupy PPF, założonej przez Czecha Petera Kellnera, który zginął w 2021 roku. Drugą ofertę na zakup TVN miał złożyć jeden z amerykańskich nadawców ("Newsweek" nie podawał, o kogo chodzi) i według rozmówców tygodnika może to być przejęcie tymczasowe, aż sytuacja biznesowa Warner Bros. Discovery się poprawi.
Czytaj też: Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk pozywa TVN za reportaż na jego temat
TVN – jak informował "Newsweek" – chce również przejąć węgierski biznesmen József Vida, związany z Lőrincem Mészárosem, politykiem partii Fidesz Victora Orbana, premiera Węgier. Do Vidy należy spółka TV2, która wiosną wystartowała w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na miejsce na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (Węgrzy koncesji nie dostali).
Z kolei w zeszłym tygodniu dziennikarz Andrzej Stankiewicz w "Stanie wyjątkowym" powiedział, że możliwy był też miks tych rozwiązań, z udziałem Czechów i Węgrów.
Czytaj też: W Trójce rozmowy polityczne Renaty Grochal chętniej słuchane niż Beaty Michniewicz
(MZD, 17.12.2024)