Premier Donald Tusk: TVN i Polsatu nie będzie można sprzedać bez zgody rządu
Tusk podkreślił, że to nie będą pierwsze firmy prywatne na liście, więc nie będzie to precedens (screen: YouTube/Kancelaria Premiera)
Telewizja Polsat i TVN trafią do wykazu podmiotów, których nie będzie można sprzedać bez zgody rządu.
– Podjąłem decyzję, aby rozporządzenie ws. wykazu podmiotów, podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli uzupełnić (...) o stacje telewizyjne TVN i Polsat. Zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed np. agresywnym, niebezpiecznym z punktu widzenia interesów państwa polskiego przejęciem – poinformował w trakcie środowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.
Tusk: "Nie pozwolimy na ingerencję wrogich państw"
Jak dodał premier, oznacza to, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć firm, które są na tej liście. Podkreślił, że to nie będą pierwsze spółki prywatne w wykazie, więc nie będzie to precedens.
Czytaj też: Do fundacji Solorza sąd powołał kuratora. Twórca Polsatu nie może zarządzać majątkiem
– Będziemy podejmowali decyzje w tej kwestii w sposób transparenty. One będą także podlegały zaskarżeniom, wszystko będzie jak najbardziej przejrzyste. Nie odpuścimy, nie pozwolimy, aby wrogie państwa ingerowały w sposób bezczelny, tak jak to miało miejsce w Rumunii czy niedawno w Mołdawii czy w wielu innych miejscach w nasze codzienne życie, w naszą gospodarkę czy procesy wyborcze i naszą demokrację – powiedział Donald Tusk.
Premier @donaldtusk 👇
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 11, 2024
TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie np. przy tak agresywnym i niebezpiecznym, z punktu widzenia interesów państwa polskiego, przejęciem. pic.twitter.com/lwXj9SBMIu
W październiku "Newsweek Polska" podawał, że trzy firmy są zainteresowane przejęciem TVN od koncernu Warner Bros. Discovery. Według "Newsweeka" pierwsza oferta pochodzi od biznesowej grupy PPF, założonej przez Czecha Petera Kellnera, który zginął w 2021 roku. Drugą ofertę na zakup TVN miał złożyć jeden z amerykańskich nadawców ("Newsweek" nie podawał, o kogo chodzi) i według rozmówców tygodnika może to być przejęcie tymczasowe, aż sytuacja biznesowa Warner Bros. Discovery się poprawi.
TVN – jak informował "Newsweek" – chce również przejąć węgierski biznesmen József Vida, związany z Lőrincem Mészárosem, politykiem partii Fidesz Victora Orbana, premiera Węgier. Do Vidy należy spółka TV2, która wiosną wystartowała w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na miejsce na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (Węgrzy koncesji nie dostali).
Z kolei w tym tygodniu dziennikarz Andrzej Stankiewicz w "Stanie wyjątkowym" powiedział, że możliwy jest miks tych rozwiązań, z udziałem Czechów i Węgrów.
Czytaj też: Andrzej Andrysiak wybrany Dziennikarzem Roku 2024. Poznaliśmy zwycięzców Grand Press
(MNIE, 11.12.2024)