Rozstrzygnięto konkurs "Uzależnienia 21 wieku". Wygrał Piotr Barejka, autor reportażu w OKO.press
W tym roku dziennikarze zgłosili 54 prace w różnych formach publicystycznych (fot. materiały prasowe)
Piotr Barejka za reportaż "Maszyna daje i odbiera – hazard w małym mieście" opublikowany w OKO.press zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu "Uzależnienia 21 wieku", prowadzonego przez Fundację Inspiratornia.
W tym roku konkurs odbył się po raz dziesiąty. Dziennikarze zgłosili 54 prace w różnych formach publicystycznych – wywiady, reportaże tak radiowe, prasowe, jak i telewizyjne.
Czytaj też: Dwanaście książek w finale Grand Press – Książka Reporterska Roku 2024
W dziesiątej edycji prace oceniało jury w składzie: przewodnicząca Katarzyna Surmiak-Domańska z Polskiej Szkoły Reportażu, dr Bernadeta Lelonek-Kuleta z Instytutu Psychologii Wydział Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz dr hab. Barbara Giza, prof. nadzwyczajny w Katedrze Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.
"W tym roku przyznaliśmy nagrody kierując się z jednej strony walorem edukacyjnym wybranych prac" – mówi Katarzyna Surmiak-Domańska, przewodnicząca jury. "Tak jest w przypadku reportażu o norweskiej polityce hazardowej, który prezentuje coś co w Polsce może wydawać się paradoksem: zaangażowanie firm hazardowych w przeciwdziałanie uzależnieniu od hazardu autorstwa Sylwii Skorstad. Podobnie jest w przypadku reportażu Weroniki Puszkar – autorka przedstawia Roberta, który jest założyciel polskiej wspólnoty samopomocowej Anonimowych Uzależnionych od Komputera i Internetu. Z drugiej strony wyróżniliśmy prace, które były blisko życia i pokazywały współczesną polską rzeczywistość i codzienność tych uzależnień. Tu wysoko oceniliśmy aż trzy reportaże. Dwa z nich, autorstwa Joanny Sikory, to były reportaże radiowe: w obu bohaterami są osoby uwikłane w uzależnienie od gier, jakich mogą w Polsce być tysiące. Bohaterką pierwszego reportażu jest matka samotnie walcząca o zdrowie syna – zdesperowana, bezradna, samotna; drugiego zaś młody człowiek, który ma za sobą doświadczenie grania w gry komputerowe po kilkadziesiąt godzin bez przerwy, bez jedzenia, bez snu; obecnie na terapii. Podobnie blisko życia jest reportaż Piotra Barejki, który pokazuje jak wygląda hazard w przeciętnym, biednym, zaniedbanym polskim małym mieście. Każdy z tych reportaży bardzo mnie poruszył" – dodaje Surmiak-Domańska.
Nagrodzeni zostali:
- I miejsce i nagrody rzeczowe o wartości 4 tys. zł: Piotr Barejka – za reportaż "Maszyna daje i odbiera – hazard w małym mieście", opublikowany w OKO.press
- II miejsce i nagrody rzeczowe o wartości 2 tys. zł dla: Sylwii Skorstad za reportaż "Norsk Tipping – jak reguluje się hazard w Norwegii", który ukazał się na portalu Republika Kobiet
- III miejsce i nagrody rzeczowe o wartości 1,2 tys. zł dla Weroniki Puszkar za reportaż "Opowiem ci dowcip", który ukazał się w Studiu Reportażu Polskiego Radia.
Czytaj też: W tym roku bez Złotych Mikrofonów, nagrody Polskiego Radia. Powodem niestabilna sytuacja
Ponadto przyznano wyróżnienie (i nagrody rzeczone o wartości 1,8 tys. zł) dla Joanny Sikory za reportaże "W pułapce" i "Gra o dziecko" wyemitowane w Radiu Białystok.
Celem konkursu „Uzależnienia XXI wieku” jest popularyzowanie rzetelnej wiedzy na temat uzależnienia od hazardu i innych tzw. zaburzeń behawioralnych, takich jak uzależnienie od gier komputerowych, kompulsywne zachowania seksualne, problemowe używanie komputera i internetu, czyli kompulsywne kupowanie.
Partnerem projektu i patronem medialnym jest magazyn "Press".
Czytaj też: Konkurs Grand Video Awards ma już 10 lat. Zobaczcie jubileuszowy materiał wideo
(KOZ, 19.11.2024)