Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Październik 29, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wyższe premie roczne dla pracowników Wydawnictwa Bauer i AKPA Polska Press

Spór zbiorowy na linii związkowcy - Bauer i AKPA Polska Press trwa od kwietnia (fot. materiały prasowe)

Wydawnictwo Bauer zapowiedziało podniesienie premii rocznych i przymierza się do wprowadzenia podwyżek w 2025 roku – dowiedział się "Presserwis". W reakcji na tę decyzję związkowcy w Bauerze wstrzymali organizację referendum strajkowego.

Z naszych informacji wynika, że pracownicy Wydawnictwa Bauer i AKPA Polska Press otrzymają wypłaty premii według algorytmu bardziej korzystnego niż dotychczas dla najmniej zarabiających: 2950 zł brutto + 35 proc. miesięcznego wynagrodzenia brutto.

Zapowiedzi przyjęte z ostrożnym zadowoleniem

Jak informuje Maciej Brzozowski, dyrektor PR w Wydawnictwie Bauer, w tym roku premia roczna będzie przyznana wszystkim bez względu na ocenę pracy w mijającym roku.

Czytaj też: Najpopularniejsze konta polskich mediów na TikToku. Prowadzą Radio Zet, Polsat i Goniec.pl

– Tegoroczne zasady zostały wypracowane przez jeden z czterech zespołów projektowych złożonych z pracowników Wydawnictwa i AKPA, które tworzą program PeoplePlus. W praktyce zasady te oznaczają, że większość pracowników obu firm otrzyma premię wyższą niż w poprzednich latach – wyjaśnia Brzozowski. Zapowiada, że w kolejnym etapie – w listopadzie – ten sam zespół sformułuje rekomendacje dotyczące podziału budżetu podwyżkowego przewidzianego do realizacji w 2025 roku.

– Przyjmujemy zapowiedzi zmian z ostrożnym zadowoleniem – komentuje Anita Zuchora z prezydium związku zawodowego w Bauerze, odnosząc się także do decyzji tej organizacji o wstrzymaniu przygotowań do referendum strajkowego.

"Jesteśmy gotowi na organizację referendum"

– Uznaliśmy, że nie jest istotne, jakimi metodami dojdzie do realizacji naszych postulatów, bo to one są najważniejsze – zaznacza Anita Zuchora.

Czytaj też: Oglądalność programu Macieja Orłosia w TVP 1. Talk-show "Daję słowo" jesienną nowością

– Pozostajemy jednak w pogotowiu referendalnym. Jesteśmy gotowi na organizację referendum, jeśli tylko okaże się, że decyzje zarządów obu firm oraz efekty pracy grup projektowych, a w szczególności tego związanego z finansami, nie spełniają oczekiwań pracowników. Przyglądamy się jednak temu procesowi z pewną nadzieją – dodaje Zuchora, twierdząc, że nie ma wątpliwości, iż powołanie grup projektowych jest bezpośrednio związane ze sporem zbiorowym i presją wywołaną przez związkowców.

W ramach trwającego od kwietnia sporu zbiorowego działacze domagają się m.in. podwyższenia płac o 1 tys. zł dla wszystkich pracowników oraz stworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych, dzięki któremu zatrudnieni mogliby dostać dofinansowanie do wczasów pod gruszą lub mieliby dostęp do nisko oprocentowanych pożyczek mieszkaniowych.

W zeszłym tygodniu starania działaczy o podwyżki i poprawę sytuacji socjalnej pracowników Bauera i AKPA Polska Press poparło Towarzystwo Dziennikarskie. "Uznajemy, że sprawiedliwe wynagradzanie dziennikarzy ma fundamentalne znaczenie dla jakości mediów i debaty publicznej, a także wzmacniania demokracji" – napisano w uchwale z 22 października, przypominającej, że walkę polskich związkowców w ostatnich miesiącach poparły także Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ), Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) oraz niemiecki związek zawodowy ver.di.

Czytaj też: Program interwencyjny "Na pomoc" przeniesiony do drugiego kanału Republiki

(MZD, 29.10.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.