Dział: PRASA

Dodano: Październik 04, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Związkowcy w Bauerze podpisali protokół rozbieżności. Zapowiadają referendum strajkowe

Protokół rozbieżności podpisano dzień po zorganizowaniu przez związkowców strajku ostrzegawczego, w którym udział wzięło 100 osób. Teraz działacze zapowiadają referendum związkowe (fot. materiały prasowe)

Związkowcy w Wydawnictwie Bauer po nieudanym procesie mediacji podpisali z pracodawcą protokół rozbieżności. Zapowiadają referendum strajkowe.

Protokół rozbieżności podpisano dzień po zorganizowaniu przez związkowców strajku ostrzegawczego, w którym udział wzięło 100 osób. Przedstawiciele związków zawodowych argumentują, że zaproponowany przez pracodawcę program PeoplePlus, który według założeń ma poprawić warunki zatrudnienia, jest "dobrym rozwiązaniem na czas pokoju, a nie trwającego sporu zbiorowego". Związkowcy od początku sporu zbiorowego domagają się m.in. podwyższenia płac o 1 tys. zł dla wszystkich pracowników i stworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych.

- Dzisiaj podpisaliśmy protokół rozbieżności, co oznacza, że etap mediacji dobiegł końca. Niestety, nie udało się nam osiągnąć porozumienia - informuje Maciej Brzozowski, dyrektor PR w Wydawnictwie Bauer. - Ze strony pracodawcy przedstawiliśmy wiele istotnych argumentów oraz konkretne propozycje rozwiązania problemów, z którymi borykają się pracownicy. Naszym celem jest wypracowanie wspólnych, długofalowych rozwiązań w ramach programu PeoplePlus, który obejmuje kluczowe dla pracowników obszary, w tym również te, które były przedmiotem postulatów Związku Zawodowego. Niestety, związek zawodowy nie przyjął naszej propozycji wspólnej pracy nad tymi kwestiami - twierdzi Brzozowski.

Dyrektor PR Wydawnictwa Bauer zaznacza, że pomimo podpisania protokołu rozbieżności prace nad programem PeoplePlus trwają. - W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie Grupy 1, w tym tygodniu Grupy 2. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkania i rezultaty pracy zespołów projektowych, które z pełnym zaangażowaniem dążą do wprowadzenia konkretnych rozwiązań – dodaje Maciej Brzozowski.

Inaczej na tę sprawę patrzą związkowcy.

- Fakt, iż zarządy obu firm (Wydawnictwa Bauer i AKPA Polska Press - przyp. red.) nie podjęły z nami żadnych negocjacji i zaproponowały jedynie rozwiązanie w formie własnych programów projektowych oznacza, że nie mają one zrozumienia ani szacunku dla dialogu społecznego, tak ważnego w krajach europejskich – zaznacza Anita Zuchora z prezydium związkowego. I dodaje: - Pracodawca traktuje istnienie związków zawodowych i ich walkę na rzecz poprawy sytuacji pracowników jako akt wrogi, który zawłaszcza przestrzeń podwładnych do wyrażania swoich oczekiwań. Tymczasem w cywilizowanych krajach europejskich spory pracownicze rozwiązywane są właśnie na linii związki zawodowe—pracodawca.

Jej zdaniem zespoły projektowe powołane w ramach programu PeoplePlus nie gwarantują bezpośredniej komunikacji między pracownikami a zarządami firm.

Jak wynika z treści maila, do którego dotarł "Presserwis", program pracodawcy składa się z czterech projektów: "Analiza potrzeb pracowników", "Kształtowanie polityki wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych", "Nowy model relacji przełożony—podwładny" oraz "Zaangażowanie i kreatywny wpływ pracowników na rozwój firmy". 

(MZD, 04.10.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.