W Bauerze brak porozumienia w sporze zbiorowym. Możliwy strajk ostrzegawczy
Związkowcy w Bauerze uważają, że program PeoplePlus proponowany przez pracodawcę nie ma mocy sprawczej (fot. materiały prasowe)
Związkowcy oraz wydawnictwo Bauer i agencja AKPA Polska Press nie osiągnęli porozumienia podczas drugiego spotkania mediacyjnego. Protokół rozbieżności mają podpisać 1 października. Prezydium związku już zapowiada przeprowadzenie referendum strajkowego. W związku z tym niewykluczony jest strajk ostrzegawczy.
– W naszej ocenie ogłoszony program PeoplePlus nie ma mocy sprawczej: na czele powołanego Komitetu Sterującego są zarządy spółek wydawnictwa Bauer i agencji AKPA, co jest de facto powtórzeniem istniejącej struktury spółki. I tak na sam koniec o podejmowanych działaniach decyduje kierownictwo firmy. Jako związek zawodowy, będący niezależną organizacją, nie możemy uczestniczyć w tym procesie – mówi "Presserwisowi" Anita Zuchora z prezydium związku zawodowego Bauera i agencji AKPA.
Związkowcy w Bauerze nieprzekonani
Jak przekazał nam Maciej Brzozowski, dyrektor PR w wydawnictwie Bauer, 1 października zostanie spisany protokół rozbieżności ze wskazaniem wzajemnych stanowisk. Jednocześnie firma zapowiada rozpoczęcie w tym tygodniu prac nad programem PeoplePlus, który w jej opinii ma poprawić warunki zatrudnienia w wydawnictwie Bauer oraz agencji AKPA.
Czytaj też: Piotr Daniluk za Monikę Kuś rzecznikiem prasowym Polskiego Radia
– Rozwiązania (w ramach programu – red.) obejmą nie tylko kwestie związane z wynagrodzeniami, ale także z szeroko pojętymi potrzebami pracowników i ich relacjami z pracodawcą. Programem zarządza Komitet Sterujący złożony z przedstawicieli Pracowników i Pracodawców. Do udziału w nim zaprosiliśmy także przedstawicieli Prezydium Związku, aby wspólnie dążyć do konstruktywnego dialogu i planować dalsze działania – przekazał nam Maciej Brzozowski.
Jak wynika z treści maila, do którego dotarł "Presserwis", program PeoplePlus składa się z czterech projektów: "Analiza potrzeb pracowników", "Kształtowanie polityki wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych", "Nowy model relacji przełożony-podwładny" oraz "Zaangażowanie i kreatywny wpływ pracowników na rozwój firmy".
Związkowców w Bauerze takie rozwiązanie nie przekonuje.
"Nasze postulaty nie są wygórowane"
– Pomysł na demokratyzację zarządzania jest absolutnie bliski mojemu sercu, jednak jest to rozwiązanie na czas pokoju, a nie trwającego sporu zbiorowego – mówi "Presserwisowi" Anita Zuchora.
Czytaj też: Dziennikarz sportowy Marek Deryło dołączył do serwisu XYZ Grzegorza Nawackiego
I przypomina, że związkowcy rozpoczęli spór zbiorowy z konkretnymi postulatami, m.in. podwyższenia płac o 1 tys. złotych dla wszystkich pracowników oraz stworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych, dzięki któremu zatrudnieni mogliby dostać dofinansowanie do wczasów pod gruszą lub mieliby dostęp do nisko oprocentowanych pożyczek mieszkaniowych.
Jeśli chodzi o podwyżki, pracodawca wprowadził własne zasady dotyczące wynagrodzeń, które obowiązują od stycznia. Objęto nimi około połowę zatrudnionych. Dla związkowców wprowadzone zmiany są niewystarczające.
– Nasze postulaty nie są wygórowane: oczekujemy, że zgodnie z przepisami prawa pracy w naszej firmie powstanie Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz że ludzie po 20 latach pracy nie będą zarabiali najniższej krajowej – zaznacza Anita Zuchora i dodaje, że do czasu podpisania protokołu rozbieżności związek nie wyklucza organizacji strajku ostrzegawczego.
"Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem"
Z kolei pracodawca odpowiada na zarzuty związkowców dotyczące stworzonego właśnie programu PeoplePlus: – Po pierwsze, struktura Komitetu Sterującego nie jest żadnym powtórzeniem zarządów spółek Wydawnictwa Bauer i agencji AKPA. Oprócz przedstawicieli działów Prawnego i HR oraz 3 członków zarządów (na 6 osób w nich zasiadających), w Komitecie zasiadają również przedstawiciele Pracowników. W tym jedna z wybranych przez nich Rzeczniczek Zaufania. Co więcej, w Komitecie Sterującym czekają miejsca na przedstawicieli strony związkowej, których zaproszono do udziału w rozmowach – podkreśla Maciej Brzozowski. I dodaje, że do programu PeoplePlus zgłosiło się 51 pracowników, zarówno z wydawnictwa Bauer, jak i agencji AKPA.
Czytaj też: Piotr Mieśnik redaktorem naczelnym Kanału Zero
– To dowód na to, że projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych pracowników. Grupy projektowe rozpoczynają swoje prace już w tym tygodniu, program rozwija się, a efekty będą wynikiem wspólnych działań wszystkich uczestników – przekonuje Maciej Brzozowski.
Mediatorem w kończącym się procesie mediacji jest Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.
Czytaj też: Rozmowa z Tomaszem Nałęczem, przewodniczącym komisji śledczej ds. afery Rywina
(MZD, 17.09.2024)