Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 09, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie będzie zerowego VAT na gazety i książki. Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac

Wydawcy od dawna upominają się o wprowadzenie zerowej stawki VAT na prasę i książki (fot. Unsplash.com)

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem zerowego VAT na gazety i książki. Według ministerstwa prasa i książki nie powinny być uważane za artykuły spełniające podstawowe potrzeby społeczne.

– W przypadku prasy wpływy z VAT do budżetu są stosunkowo niewielkie – mówi "Presserwisowi" Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy.

Ministerstwo Finansów odpowiedziało posłance Lewicy

– Ale wprowadzenie zerowej stawki VAT poprawiłoby znacznie sytuację wydawców. Oznaczałoby ochronę miejsc pracy nie tylko w wydawnictwach, ale też w drukarniach, kolportażu czy przy sprzedaży prasy. Mogłoby też oznaczać większe wpływy podatkowe z reklam, co dla budżetu byłoby korzystniejsze – stwierdza Frąckowiak.

Czytaj też: Reportaż Cezarego Łazarewicza wśród finałowych siedmiu książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike

Ministerstwo Finansów odpowiedziało Darii Gosek-Popiołek, posłance Lewicy Razem, która w interpelacji z 5 sierpnia napisała do ministra finansów: "W obliczu spadających wskaźników czytelnictwa, Komisja Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego wzywa do podjęcia działań mających na celu zwiększenie dostępności i przystępności cenowej książek, m.in. poprzez wprowadzenie zerowej stawki VAT na wszystkie formaty książek w państwach członkowskich".

W odpowiedzi podpisanej przez podsekretarza stanu w MF Jarosława Nenemana można przeczytać m.in., że według unijnej dyrektywy VAT co prawda książki, gazety i czasopisma znalazły się wśród towarów wymienianych jako zaspokajające podstawowe potrzeby mogą być objęte zerową stawką, ale "konsekwencją obniżenia stawek VAT dla wskazanych towarów byłoby (...) zmniejszenie wpływów budżetowych z tytułu podatku VAT".

Zerowa stawka VAT na prasę i książki m.in. w Czechach

Na takie obniżenie wpływów Polska nie może sobie obecnie pozwolić, ponieważ od lipca jest objęta procedurą nadmiernego deficytu – czytamy w odpowiedzi MF. Dlatego "nie są prowadzone prace dotyczące zmiany zakresu preferencji dla książek i gazet", choć mogą zostać podjęte w przyszłości.

Czytaj też: "Panorama" zmienia godzinę po tygodniu nadawania tylko w TVP Info. Teraz będzie o 21.45

Obecnie w Polsce wydawnictwa prasowe korzystają z obniżonej stawki VAT w wysokości 8 proc. Wydawnictwa książkowe (drukowane, na innych nośnikach fizycznych, np. taśmy, dyski itd. oraz e-booki) opodatkowane są stawką w wysokości 5 proc.

Według prawa europejskiego kraje należące do Unii Europejskiej mają swobodę w kształtowaniu opodatkowania sektora wydawniczego. Zerową stawkę VAT na prasę i książki wprowadziły m.in. Czechy, na początku tego roku.

Czytaj też: Średnia widownia wPolsce24 dochodzi do 42 tys. osób. Najpopularniejsze są "Wiadomości"

(PAR, 09.09.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.