X ma prawo pozwać Media Matters po oskarżeniach o dopuszczanie antysemityzmu
Elon Musk złożył pozew już w listopadzie, ale dopiero teraz sprawa może być rozpatrywana (screen: YouTube/ABC News)
Sąd federalny w Teksasie odmówił oddalenia pozwu złożonego przez platformę X przeciwko Media Matters. Pozew dotyczy rozpowszechniania przez organizację non-profit doniesień, że platforma zamieszczała reklamy wielkich marek obok treści ekstremistycznych i antysemickich.
Sędzia odrzucił argumenty Media Matters, że nie można ponosić odpowiedzialności za dyskredytowanie firmy, skoro twierdzenia są prawdziwe. Platforma Elona Muska dowodzi z kolei, że w pojawieniu się złych treści w serwisie nie było złej woli firmy. Twierdzenia MM noszą natomiast znamiona działań złośliwych, organizacja zmanipulowała dane, zmierzając do tego, by szkodzić.
Czytaj też: Platforma X zablokowana w Brazylii. Elon Musk nie wyznaczył przedstawiciela prawnego
X, w 2022 roku jeszcze jako Twitter, na skutek twierdzeń Media Matters został poddany dokładnym kontrolom w związku z niedbałą moderacją treści. Przychody serwisu z reklam znacząco później podupadły.
Raport Media Matters będący podstawą pozwu X został opublikowany w internecie w listopadzie. Organizacja podała, że znalazła reklamy IBM, Apple, Oracle i Xfinity firmy Comcast umieszczone obok postów wychwalających Adolfa Hitlera i partię nazistowską. Także w listopadzie X złożył pozew, ale po wniesieniu sprzeciwu przez Media Matters sąd dopiero teraz uznał, że może być on rozpatrywany.
Organizacja pozarządowa Media Matters for America zajmuje się monitoringiem mediów.
Czytaj też: Sąd w USA wznowił sprawę wytoczoną TikTokowi przez matkę zmarłej 10-latki
(MAC, 03.09.2024)