Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 19, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szef KRRiT umożliwił Republice i wPolsce24 natychmiastową emisję na MUX 8

Szefem Telewizji Republika, która wygrała w konkursie KRRiT, jest Tomasz Sakiewicz (screen: YouTube/Telewizja Republika)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji o udzieleniu koncesji naziemnych w MUX 8 dla Telewizji Republika (kanał Republika) i Fratrii (wPolsce24). Rygor dotyczy także odmowy ich udzielenia pozostałym wnioskodawcom.

- Taka praktyka nie była dotąd stosowana i ma charakter precedensowy - mówi "Presserwisowi" prof. UW Tadeusz Kowalski, członek KRRiT. - Po raz kolejny pokazuje to stronniczość przewodniczącego KRRiT, który realizuje cele polityczne, a nie te zapisane w ustawie o radiofonii i telewizji - dodaje. Negatywnie decyzję szefa Krajowej Rady ocenia też pełnomocnik grupy MWE Networks, która startowała w konkursie dotyczącym MUX 8.

Prof. Kowalski wyjaśnia, że w przypadku postępowania administracyjnego strony postępowania mogą się odwołać od decyzji przewodniczącego KRRiT i okres 6 miesięcy zapisany w ustawie na rozpoczęcie nadawania to okres na uprawomocnienie się decyzji. Jeśli nada się rygor natychmiastowej wykonalności, to nadawanie można rozpocząć bez czekania aż decyzja się uprawomocni.

Ewidentne przyspieszenie

- Warto przypomnieć, że np. w przypadku MUX 8 nie mogliśmy ogłosić kolejnego konkursu do czasu, gdy miną terminy, w których stronom przysługuje odwołanie. Zazwyczaj więc działamy bardzo ostrożnie, a tutaj mieliśmy ewidentne przyspieszenie - stwierdza prof. UW Tadeusz Kowalski.

Maciej Świrski w uzasadnieniu zastosowania rygoru natychmiastowej wykonalności napisał, że na polskim rynku medialnym niezbędne jest zwiększenie pluralizmu poprzez wprowadzanie nowych nadawców, proponujących widzom dostęp do zupełnie nowych treści.

"W opinii Organu natychmiastowe rozpoczęcie nadawania programu przez Koncesjonariuszy doprowadzi do polepszenia oferty programowej dostępnej dla polskiego telewidza i wpłynie korzystnie na rynek usług medialnych w Polsce, a więc dla dobra polskiego rynku medialnego niezbędne jest, aby Decyzja była natychmiastowo wykonalna" - stwierdził.

Jak dodał Świrski, poza przesłanką ważnego interesu społecznego zachodzi również wyjątkowo ważny interes koncesjonariuszy, co związane jest z ich sytuacją majątkową. "Nie ma bowiem wątpliwości, iż wstrzymanie wykonania decyzji może spowodować ogromne straty finansowe u Koncesjonariuszy, których działalność gospodarcza opiera się na tworzeniu oraz nadawaniu programów telewizyjnych" - uzasadnił przewodniczący Krajowej Rady.

Czytaj też: Większe przychody TVP przy Euro 2024 niż podczas Euro 2020. "Spory sukces biura reklamy"

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego decyzji, od której służy odwołanie, może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy jest to niezbędne m.in. ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony.

Zwiększenie pluralizmu

- W uzasadnieniu znalazł się argument o niezbędnym zwiększeniu pluralizmu i natychmiastowym polepszeniu oferty dla widzów, co wydaje się mało sensowne - ocenia prof. UW Tadeusz Kowalski.

W konkursie startowały również Polskie Wolne Media z grupy MWE Networks (z kanałem Polska24) i węgierska spółka TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság (rozrywkowo-lifestylowy PTV).

Adwokat Krzysztof M. Bartkowiak, pełnomocnik spółki Polskie Wolne Media, informuje "Presserwis", że odwołanie od decyzji koncesyjnej na MUX 8 nie zostało jeszcze złożone. - Analizujemy poprawność i zasadność wydanej decyzji na wielu płaszczyznach. Zwróciliśmy się do KRRiT m.in. z wnioskiem o udostępnienie treści protokołu obrad KRRiT z 21 czerwca 2024 roku i tego dokumentu jeszcze nie otrzymaliśmy - stwierdza. I dodaje: - W ocenie reprezentowanej przeze mnie spółki nadanie rygoru natychmiastowej decyzji nie było uzasadnione, w związku z tym również i zaskarżenie postanowienia w tym przedmiocie wydaje się celowe.

Z kolei biuro prasowe TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság przekazało nam w zeszłym tygodniu, że nadawca przeanalizuje decyzję KRRiT i w nadchodzących tygodniach omówi swoje dalsze kroki.

Co zrobi sąd?

- Nie wiemy, jaka będzie decyzja sądu. Jeśli uzna, że postępowanie KRRiT było właściwie, to strony (TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság i Polskie Wolne Media - przyp. red.) mogą nadal się odwoływać. Jeśli uzna, że nie, to wszystko zależy od tego, co postanowi, czy np. wstrzymać decyzję do kolejnego rozpatrzenia. To wszystko hipotezy, bo jak na razie pozwy nie wpłynęły i nie wiemy, co dokładnie będzie ich przedmiotem - mówi Tadeusz Kowalski.

Republika już nadaje na MUX 8. Według koncesji na uruchomienie emisji miała 14 dni od daty udzielenia koncesji (od 2 lipca). Stacja wywiązała się z tego terminu, ruszając z emisją 12 lipca.

Z kolei z koncesji wydanej spółce Fratria wynika, że po uzyskaniu zezwoleń m.in. technicznych emisja kanału wPolsce24 ruszy nie później niż dwa miesiące od daty udzielenia koncesji (2 lipca), a więc najpóźniej na początku września.

Decyzję o udzieleniu koncesji naziemnych dla Republiki i wPolsce24 podjęło 21 czerwca czworo członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Hanna Karp i Marzena Paczuska). Zastrzeżenia do przebiegu konkursu miał m.in. piąty członek KRRiT prof. UW Tadeusz Kowalski, który nie brał udziału w głosowaniu. Jego zdaniem wybór prawicowych kanałów nastąpił z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającym z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowania niektórych opinii ekonomicznych.

(MNIE, 19.07.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.