Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 01, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kanał Republika już testuje na ósmym multipleksie naziemnym. "Powiedz innym"

"Tutaj już za chwilę będzie Telewizja Republika. Powiedz innym, jak dostroić odbiornik" - głosi treść komunikatu na planszy (screen: Tvrepublika.pl)

Na ósmym multipleksie naziemnym rozpoczęły się testy przekazu Republiki (Telewizja Republika).

Na razie nadawana jest tylko statyczna plansza z logo stacji i zapowiedzią startu emisji. "Tutaj już za chwilę będzie Telewizja Republika. Powiedz innym, jak dostroić odbiornik" – głosi treść komunikatu na planszy. Emisja prowadzona jest na kanale nr 51 w naziemnej telewizji cyfrowej.

Michał Rachoń zachęca do informowania

– To testy techniczne dla nadajników i widzów, aby sprawdzić wzajemne zdolności. Nadawanie programu zaczniemy, jak tylko otrzymamy koncesję – wyjaśnia "Presserwisowi" Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny i prezes stacji.

Czytaj też: Poważne zastrzeżenia po decyzji KRRiT o naziemnym multipleksie dla Fratrii i TV Republika

Z kolei Michał Rachoń, dyrektor programowy Telewizji Republika, zachęcał na antenie do wyszukiwania kanału oraz informowania znajomych i rodziny, w jaki sposób udało się znaleźć ten przekaz.

Na razie podjęto tylko uchwałę o udzieleniu koncesji. Przed jej wydaniem potrzebne są jeszcze m.in. uzgodnienia techniczne w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Na jakiej zasadzie nadawana jest więc plansza?

– Plansza, o którą Pan pyta, nadawana jest przez Emitel w ramach uprawnień spółki wynikających z rezerwacji częstotliwości. Ze względu na zobowiązania w zakresie zachowania poufności, nie możemy komentować naszych relacji z nadawcami multipleksu – przekazała nam Agnieszka Sobucka, dyrektorka biura marketingu i komunikacji oraz rzeczniczka prasowa Emitelu.

Odrębny kanał od obecnej Telewizji Republika

Rezerwacja MUX 8, w przeciwieństwie do innych multipleksów, wydana jest nie na nadawców, ale właśnie na Emitel.

Czytaj też: W Telewizji Republika myślą o kanale sportowym. Wcześniej pokazano galę MMA

Formalnie nowy kanał o nazwie Republika w przekazie naziemnym będzie odrębnym kanałem w stosunku do obecnej Telewizji Republika. W konkursie na MUX 8 nie można było startować z istniejącymi stacjami. Oferta Republiki na ósmym multipleksie ma nie różnić się jednak znacząco od ramówki kablowo-satelitarnej Telewizji Republika.

Decyzję o udzieleniu koncesji naziemnych dla Republiki i wPolsce24 (Fratria) podjęło 21 czerwca czworo członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Hanna Karp i Marzena Paczuska). Zastrzeżenia do przebiegu konkursu miał m.in. piąty członek KRRiT prof. UW Tadeusz Kowalski, który nie brał udziału w głosowaniu. Jego zdaniem wybór prawicowych kanałów nastąpił z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającym z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych.

Stacji na MUX 8 będzie siedem. Obecnie jest ich pięć: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska), Telewizja WP (Wirtualna Polska Media) i ViDoc TV (Red Carpet Media Group).

Czytaj też: Telewizja Republika poinformowała na antenie, że Adrian Borecki nie został wpuszczony na konferencję premiera

(MNIE, 01.07.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.