Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 27, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych wysłał posłom list w sprawie praw autorskich

Prezesem Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych jest Maciej Kossowski (fot. materiały prasowe)

Wydawcy cyfrowi zrzeszeni w Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych przesłali wczoraj do posłów i posłanek list w sprawie ustawy implementującej dyrektywę UE o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

List został podpisany przez Macieja Kossowskiego, prezesa Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych, Jacka Świderskiego, CEO WP, Aleksandra Kutelę, CEO RASP, Artura Potockiego, CEO Interii, Bartosza Hojkę, CEO Agory i Katarzynę Białek, CEO Grupy ZPR. Przypomnijmy, że wcześniej list do marszałka Szymona Hołowni wysłała w tej sprawie Izba Wydawców Prasy. IWP przestrzegała, że przyjęcie nowelizacji prawa autorskiego w obecnym kształcie może utrwalić patologie rynkowe i doprowadzić do upadku niektórych polskich wydawców. 

Czytaj też: Ministerstwo Kultury proponuje wreszcie skończyć z mediami samorządów. To przełom

Poniżej publikujemy pełną treść listu ZPWC.

"Szanowny Panie Pośle,
W Pana rękach spoczywa los ustawy implementującej dyrektywę UE o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Obecny projekt jest niekorzystny dla polskich mediów. Pogarsza ich sytuację i może w konsekwencji doprowadzić do upadku wielu firm medialnych. Może też zmusić je do funkcjonowania w modelu, w którym dostęp do wiarygodnych treści będzie wyłącznie płatny, co będzie stanowić zagrożenie dla fundamentalnych wartości demokratycznych, dla pluralizmu mediów, otworzy przestrzeń dla dezinformacji i manipulacji. Dla dobra Polski i demokracji nie możemy na to pozwolić!

Wierzymy, że jest jeszcze czas, aby wprowadzić zmiany i zapisy, które spowodują, że wdrażane regulacje pozwolą na uczciwą konkurencję i będą odzwierciedlać interesy i potrzeby wszystkich stron, a nie faworyzować firmy technologiczne i utrwalać ich dominację na cyfrowym rynku w Polsce.

Apelujemy do Sejmu i Senatu o uwzględnienie w projekcie wdrożenia dyrektywy zapisów, które umożliwią polskim wydawcom dalsze działanie w Polsce i konkurowanie na równych zasadach z gigantami technologicznymi. Oczekujemy wdrożenia rozwiązań zastosowanych już przez inne państwa Unii Europejskiej. Są to między innymi zapisy związane z mechanizmem arbitrażowym oraz zapewnienie nam uczciwego wynagrodzenia za tworzone i publikowane treści dziennikarskie, które wykorzystują obecnie bezpłatnie w swojej działalności globalne firmy technologiczne.

Apelujemy do Pana o wsparcie dla proponowanych postulatów. Szczególnie istotne jest ustanowienie mechanizmów, które zagwarantują wcielenie prawa w życie, a twórcom i wydawcom zapewnią odpowiednie wynagrodzenie za korzystanie z ich treści".

(MAT, 27.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.