"Trybuna Górnicza" kończy 30 lat. Nie tylko biznes, także kultura bliska górnikom
Pierwsze wydanie "Trybuny Górniczej" ukazało się 9 czerwca 1994 roku. Obok piątkowe wydanie jubileuszowe
W niedzielę 9 czerwca minie 30 lat od pierwszego wydania "Trybuny Górniczej". Tygodnik dla górników i mieszkańców gmin górniczych dorobił się przez ten czas wydania internetowego i zmienił formułę na gazetę poświęconą energetyce, również odnawialnej.
Pomysł stworzenia "Trybuny Górniczej" powstał w 1994 roku, kiedy w siedmiu spółkach węglowych działało 71 kopalń, wydobywano 170-180 mln ton węgla, a przy wydobyciu pracowało ponad 400 tys. osób. Jak wspomina Ryszard Fedorowski, pomysłodawca i pierwszy redaktor naczelny gazety, władze spółek nie miały instrumentu do komunikowania się z dziennikarzami, natomiast media były pełne krytycznych materiałów na temat górnictwa.
Początkowo nakład tygodnika wynosił 70 tys. egz. i był kolportowany z nieistniejącą już "Trybuną Śląską", potem z "Dziennikiem Zachodnim", ostatecznie wydawnictwo, które w ostatnich latach zmieniło nazwę z "Górniczego" na "Gospodarcze" przeszło na własną dystrybucję. Tygodnik, który ukazuje się dziś w nakładzie 6 tys. egz., można znaleźć we wszystkich czynnych kopalniach na Śląsku i w zachodniej Małopolsce.
- Nie skupiamy się już wyłącznie na węglu - podkreśla Anna Zych, prezeska wydawnictwa i redaktorka naczelna "TG". - Piszemy również o energetyce, w tym o energii odnawialnej, o hutnictwie, a nawet o kulturze bliskiej górnikom. Ściśle współpracujemy z placówkami naukowymi - dodaje Zych.
Zmiana nazwy wydawnictwa miała doprowadzić również do zmiany tytułu samego tygodnika na "Trybunę Gospodarczą". To poszerzyłoby bazę jego tematów. Jednak - jak mówi Anna Zych - górnicze środowisko samo chciało utrzymania dotychczasowego tytułu.
"TG" to nie tylko wydanie papierowe, ale również działający od 17 lat portal NetTG.pl, który odwiedza 2 mln unikalnych użytkowników i serwis o tematyce energetycznej Energiapress.pl.
(PAR, 07.06.2024)