Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 06, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ministra kultury o nowej ustawie medialnej i abonamencie: „Środki z abonamentu nie są prywatnymi pieniędzmi KRRiT”

- Zamierzamy w połowie czerwca położyć na stole stanowiska do szerokiej konsultacji, które nam potem posłużą do tworzenia nowej ustawy medialnej – zadeklarowała ministra (fot. Paweł Supernak/PAP)

Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, która nadzoruje media publiczne, podkreśliła, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nie powinien wstrzymywać wypłat środków abonamentowych mediom publicznym. - Środki z abonamentu nie są prywatnymi pieniędzmi KRRiT ani przewodniczącego Macieja Świrskiego – zauważyła Wróblewska.

W środę na konferencji prasowej szefowa MKiDN została zapytana o stosunek resortu kultury wobec działań Macieja Świrskiego, który odmawia wypłacenia środków z abonamentu mediom publicznych i 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia.

- Zarówno mój stosunek, jak stosunek ministerstwa, jest absolutnie negatywny – podkreśliła Hanna Wróblewska, cytowana w relacji Polskiej Agencji Prasowej. Wróblewska zaznaczyła: - Sięgamy po różne środki: wezwanie pod Trybunał Stanu i pisanie z naszej strony kolejnych skarg i pozwów. I dodała: - Mam taką politykę w stosunku do dyrektorów, prezesów, przedstawicieli firm, że jeżeli są na czele publicznej instytucji, to nie ma być ona odzwierciedleniem ego i politycznych zobowiązań pana prezesa czy dyrektora, tylko ma służyć publiczności.

Hanna Wróblewska była też pytana o nową ustawę medialną. - Zamierzamy w połowie czerwca położyć na stole stanowiska do szerokiej konsultacji, które nam potem posłużą do tworzenia nowej ustawy – zadeklarowała ministra.

Czytaj też: TVP Info wprowadzi trzy nowe programy. Spore zmiany w czerwcowej ramówce

Przypomnijmy, że w lutym br. KRRiT zdecydowała w uchwale o tym, że środki z abonamentu RTV mają trafiać do depozytu sądowego. Uznała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego w sprawie postawienia tych spółek w stan likwidacji. Maciej Świrski zwłokę w wypłatach tłumaczył niejasną – jego zdaniem - sytuacją prawną w mediach publicznych.

W kwietniu likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz wystosował do przewodniczącego KRRiT ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości prawie 142 mln zł wraz z odsetkami.

Również w kwietniu Polskie Radio poinformowało, że do przewodniczącego KRRiT trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłat. W przypadku Polskiego Radia chodzi o blisko 73 mln zł wraz z odsetkami.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego.

Posłowie koalicji rządzącej 23 maja złożyli w Sejmie wstępny wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu.

(MAK, 06.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.