Dział: PRASA

Dodano: Maj 20, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Julian Assange stanie przed sądem w Londynie. Dziś może zapaść ostateczna decyzja o ekstradycji do USA

Wielu zwolenników Juliana Assange'a na całym świecie nazywa oskarżenie parodią, atakiem na dziennikarstwo i wolność słowa oraz zemstą. Wzywają do jego uwolnienia (screen: YouTube/Democracy Now!)

W poniedziałek brytyjski sąd może podjąć ostateczną decyzję w sprawie ekstradycji założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych, w związku z masowym wyciekiem tajnych amerykańskich dokumentów 14 lat temu.

Dwóch sędziów Sądu Najwyższego w Londynie ma orzec, czy sąd zadowalają zapewnienia USA, że 52-letniemu Assange'owi nie grozi kara śmierci i może powoływać się na prawo do wolności słowa zawarte w Pierwszej Poprawce.

Zespół prawny Assange'a twierdzi, że w ciągu 24 godzin od podjęcia decyzji może on znaleźć się na pokładzie samolotu przez Atlantyk, może zostać zwolniony z więzienia lub jego sprawa może ponownie ugrzęznąć na długie miesiące batalii prawnych.

"Mam przeczucie, że na tym etapie wszystko może się wydarzyć” - powiedziała żona Stella. - "Julian może zostać poddany ekstradycji lub może zostać uwolniony”.

WikiLeaks opublikowało setki tysięcy tajnych dokumentów wojskowych USA na temat wojen Waszyngtonu w Afganistanie i Iraku, wraz z fragmentami depesz dyplomatycznych. W kwietniu 2010 r. opublikowane zostało tajne wideo przedstawiające atak amerykańskiego helikoptera z 2007 r., w którym zginęło kilkanaście osób w tym dwóch pracowników agencji Reutera.

Władze USA chcą postawić przed sądem urodzonego w Australii Assange'a w związku z 18 zarzutami, prawie wszystkimi na podstawie ustawy o szpiegostwie. Twierdzą, że jego działania z WikiLeaks były lekkomyślne, naruszyły bezpieczeństwo narodowe i zagroziły życiu agentów.

Jego wielu zwolenników na całym świecie nazywa oskarżenie parodią, atakiem na dziennikarstwo i wolność słowa oraz zemstą. Organizacje praw człowieka i niektóre media, a także premier Australii Anthony Albanese i inni przywódcy polityczni wzywali do jak najszybszego zakończenia tej sprawy.

(MAC, 20.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.