Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 16, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W Bauerze rozpoczną się prace nad siatką płac. "Poziom frustracji wśród pracowników jest wysoki"

– Fundusz Świadczeń Socjalnych jest jednym z podstawowych praw pracowniczych – uważają związkowcy w Bauerze (fot. materiały prasowe)

We wrześniu w Bauerze rozpoczną się prace nad siatką płac – to jedno z ustaleń drugiego spotkania negocjacyjnego między związkowcami a przedstawicielami zarządów Wydawnictwa Bauer i agencji AKPA Press Polska. Rozmowy dotyczące najbardziej zapalnych kwestii – wysokości podwyżek i stworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych – są w toku. Kolejne spotkanie już 24 kwietnia.

Jak mówi nam Anita Zuchora z prezydium związku zawodowego w Bauerze, podczas ubiegłotygodniowego spotkania ze strony przedstawicieli zarządu padła propozycja utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w 2025 roku. Nie zapadły jednak wiążące decyzje.

Wysokość podwyżek najbardziej zapalnym tematem

– Fundusz Świadczeń Socjalnych jest jednym z podstawowych praw pracowniczych, wspiera pracowników w bardzo różnych dziedzinach – od nieoprocentowanych pożyczek, po dofinansowanie wakacji czy wspieranie w dramatycznych wydarzeniach życiowych – przypomina Zuchora.

Czytaj też: Dziennikarka-kandydatka szkodzi całemu dziennikarstwu. Stanowisko REM

– Wydaje się, że szczególnie w dzisiejszych czasach niepewności czy gigantycznych cen na rynku nieruchomości taka pomoc jest bardzo ważna. Szczególnie w największym wydawnictwie w Polsce, z którego niemieckiej centrali płynie przekaz o zaufaniu, inkluzywności i szacunku do pracowników – przekonuje Zuchora.

Najbardziej zapalnym tematem rozmów jest wysokość podwyżek. Związkowcy chcą zwiększenia płac o 1 tys. złotych dla wszystkich zatrudnionych, kierownictwo zapowiada zaś przedstawienie własnego projektu podwyżek pod koniec kwietnia.

Jak twierdzi Anita Zuchora, podczas spotkania ze związkowcami ze strony zarządu padła propozycja procentowych podwyżek dla najmniej zarabiających pracowników. Mowa była o zwiększeniu płac o średnio kilka procent.

Frustracja i niezadowolenie wśród pracowników

Przedstawiciele Bauera nie chcieli zdradzić nam szczegółów dotyczących przygotowywanego projektu. – Podczas drugiego spotkania z przedstawicielami związku zawodowego zarząd po raz kolejny odniósł się do zgłoszonych przez związek żądań, wyjaśniając swoje stanowisko w kwestii planowanych od kilku miesięcy podwyżek oraz dwóch innych zgłoszonych przez związek tematów – przekazał nam Maciej Brzozowski, dyrektor PR w Bauerze.

Czytaj też: Powstaje raport o wydatkach gmin na propagandę wyborczą we własnych mediach

Anita Zuchora, odnosząc się do tego, co usłyszała na temat projektu podwyżek na ubiegłotygodniowym spotkaniu, mówi: – Przedstawiona nam propozycja naszym zdaniem utrwali nierówności płacowe w firmie, także wśród osób wykonujących taką samą pracę i znajdujących się na tych samych stanowiskach. Takie rozwiązanie nie jest wystarczające. Jesteśmy otwarci na negocjacje, jednak do tej pory nie mamy poczucia, że w tej sprawie zarząd jest otwarty na przyjęcie naszej optyki, czyli troski o sytuację pracowników. Czekamy na spotkanie 24 kwietnia i przedstawienie szczegółów dotyczących propozycji podwyżek.

Zuchora zaznacza, że poziom frustracji i niezadowolenia wśród pracowników jest wysoki. – Cały czas w grze jest strajk i takiego rozwoju wypadków nie wykluczamy – dodaje.

Związkowcy pierwotnie zawarli swoje postulaty – stworzenia siatki płac i Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz 1 tys. zł podwyżki dla wszystkich pracowników – w liście skierowanym 20 marca do zarządów Wydawnictwa Bauer i agencji AKPA Press Polska.

Czytaj też: Świrski nie ukarze TV Republika za słowa Jana Pietrzaka o imigrantach. "Była to satyra"

(MZD, 16.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.