Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 15, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd dla Świrskiego, ratunek z budżetu, wypłaty. O pieniądzach dla TVP i Polskiego Radia

W styczniu KRRiT wstrzymała wypłatę pieniędzy z abonamentu. Powołano się na niejasną sytuację prawną spółek publicznej radiofonii i telewizji. Maciej Świrski wspierany przez Agnieszkę Glapiak, Hannę Karp i Marzenę Paczuską - nominatki PiS w Radzie - uważa się za strażnika praworządności w mediach publicznych (fot. PAP/Albert Zawada)

Zaostrza się spór wokół pieniędzy z abonamentu, których Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, nie przekazuje mediom publicznym. Zarówno Telewizja Polska, jak i Polskie Radio wysłały Świrskiemu wezwanie przedsądowe do zapłaty, ten odpowiada na YouTube. Jednocześnie KRRiT podejmuje decyzję o przekazaniu pieniędzy – ale tylko dwóm spółkom regionalnego radia.

Przypomnijmy: w styczniu KRRiT wstrzymała wypłatę pieniędzy z abonamentu. Powołano się na niejasną sytuację prawną spółek publicznej radiofonii i telewizji. Maciej Świrski wspierany przez Agnieszkę Glapiak, Hannę Karp i Marzenę Paczuską – nominatki PiS w Radzie – uważa się za strażnika praworządności w mediach publicznych i ostatnią instancję, która ma narzędzia, by występować przeciwko porządkom zaprowadzanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. KRRiT w lutym zdecydowała, że pieniądze z wpływów abonamentowych będzie przekazywać do depozytu sądowego, a nie bezpośrednio do spółek. Z powodu decyzji KRRiT media publiczne znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Czytaj też: Nadawca TVN 24 odwołał się do sądu od kary szefa KRRiT Świrskiego za "Franciszkańską 3"

Co wydarzyło się ciągu ostatnich kilku dni w sprawie pieniędzy dla mediów publicznych?

  • Polskie Radio wysyła przedsądowe wezwanie

Polskie Radio domaga się od przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego wypłaty środków z wpływów abonamentowych. Chodzi o prawie 73 mln zł z odsetkami.

W piątek do przewodniczącego KRRiT trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Polskie Radio wskazało trzy dni na dokonanie wpłaty. Spółka powołuje się na decyzję Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, który w kwietniu wpisał jednak likwidatora Pawła Majchera do Krajowego Rejestru Sądowego, a także odmówił Krajowej Radzie dalszego udziału w tej sprawie.

W ostatecznym przedsądowym wezwaniu do zapłaty Polskie Radio przypomniało, że zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych KRRiT nie ma podstaw prawnych do wstrzymywania wypłaty środków z abonamentu, których przeznaczeniem jest realizowanie misji publicznej. Spółka zwróciła również uwagę, że działania regulatora godzą w stabilność i optymalność realizacji misji Polskiego Radia.

  • Media publiczne ratowane z budżetu

Media publiczne mają otrzymać kolejne wsparcie z budżetu państwa. Dotacja w drugim kwartale wyniesie 600 mln zł, z czego 480 mln zł zasili Telewizję Polską.

Czytaj też: Zmiany w biurze programowym TVP. Anna Karna szefową redakcji kultury, Sylwia Jasik – dziecięcej

W piątek sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała przekazanie TVP, Polskiemu Radiu i 17 regionalnym rozgłośniom publicznych łącznie 600 mln zł z rezerwy celowej. Za było 22 posłów, a 16 zagłosowało przeciw.

480 mln zł ma dostać Telewizja Polska. Do Polskiego Radia trafi 74,2 mln zł, a do rozgłośni regionalnych do podziału 45,8 mln zł.

Poprzednie wsparcie z budżetu wsparcia media publiczne otrzymały na początku marca 2024 roku. TVP zasilono 220 mln zł, Polskie Radio – 10 mln zł, a regionalne rozgłośnie łącznie 20 mln zł.

  • KRRiT coś daje, ale tylko dwóm spółkom regionalnym Polskiego Radia

Podczas piątkowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwały o przekazaniu kolejnych środków abonamentowych mazowieckiemu Radiu dla Ciebie i Radiu Poznań.

Uchwały poparli nie tylko członkowie KRRiT kojarzeni z Prawem i Sprawiedliwością (przewodniczący Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Hanna Karp, Marzena Paczuska), ale też prof. UW Tadeusz Kowalski. Kowalski tłumaczy to troską o ochronę interesu publicznego w radiofonii i telewizji oraz wiedzą o potrzebach finansowych spółek mediów publicznych.

Radio dla Ciebie otrzymało 694 350 zł, a Radio Poznań – 720 420 zł, przeznaczonych do wypłaty 15 kwietnia.

Czytaj też: Tvn24.pl na czele portali stacji informacyjnych. Tvrepublika.pl stracił odwiedzających

"Jednocześnie wzywam pozostałych członków KRRiT do niezwłocznego przekazania środków abonamentowych do wszystkich spółek mediów publicznych, według stanu zobowiązań na 15 kwietnia br." – napisał prof. UW Tadeusz Kowalski w oświadczeniu.

Jak ocenił, wcześniejsze uchwały, dotyczące m.in. wstrzymania płatności i kierowania ich do depozytów sądowych, są niezgodne z prawem.

"Podejmując w/w uchwały, czterech członków KRRiT przekroczyło swoje ustawowe uprawnienia, w tym w szczególności wprowadzając warunkowy tryb wypłaty środków abonamentowych spółkom mediów publicznych oraz domagając się sprawozdań i oświadczeń niezgodnych z obowiązującym prawem. Działania członków Rady, których głosami w/w uchwały zostały podjęte noszą znamiona naruszenia art. 231 Kodeksu karnego i, w mojej opinii, są sprzeczne z interesem publicznym i zadaniami KRRiT określonymi w art. 213 Konstytucji RP" – podkreślił prof. UW Tadeusz Kowalski.

Z kolei Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, w nagraniu opublikowanym w piątek na YouTube stwierdził, że w przypadku reszty spółek mediów publicznych, w tym TVP i Polskiego Radia, do czasu uprawomocnienia się ich wpisów o likwidacji, pieniądze z abonamentu nadal będą wypłacane do depozytów, a nie na konta spółek.

Już w marcu informowaliśmy, że z 17 rozgłośni tylko dwie – właśnie Radio Poznań i Radio dla Ciebie – otrzymały z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pieniądze abonamentowe za marzec.

Czytaj też: Agnieszka Woźniak-Starak dołącza do prowadzących program "Onet rano"

Dlaczego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wypłaciła pieniądze tylko tym dwóm rozgłośniom? KRRiT złożyła skargę na decyzję referendarza o wpisaniu likwidatorów do Krajowego Rejestru Sądowego. – Zapadła jednak ostateczna decyzja sądu, że likwidatorzy Radia Poznań i Radia dla Ciebie zostali wpisani poprawnie. Stąd są już umocowani prawnie i dlatego otrzymali zaliczkę ze środków abonamentowych za marzec – mówił nam w marcu prof. UW Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

Co stało się wcześniej?

  • Daniel Gorgosz, likwidator TVP, 9 kwietnia wystosował do Świrskiego – jak to określono w komunikacie TVP – ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości ok. 142 mln zł wraz z odsetkami.
  • Maciej Świrski otworzył też nowy front walki z TVP: pod koniec marca podjął decyzję o nałożeniu kary pieniężnej na Daniela Gorgosza. Tłumaczy to dwukrotną odmową udzielenia mu przez Gorgosza informacji. Kara wyniosła 145,2 tys. zł. Likwidator miał nie przekazać Świrskiemu m.in. łącznej kwoty wydatków na wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia pracowników realizujących ustawowe zadania misyjne.
  • "Rozważam zwrócenie się z wnioskiem do parlamentu o Trybunał Stanu dla przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego" – oświadczył w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej minister Bartłomiej Sienkiewicz. Według Sienkiewicza Świrski nie wypłaca mediom pieniędzy, ponieważ nie rządzą tam jego polityczni koledzy. "Taki jest powód i nie udawajmy, że jest inny. Drastycznie łamie prawo i jest zawiadomienie do prokuratury złożone w tej sprawie. Pełnomocnik likwidatora TVP występuje w tej kwestii, a ja poważnie rozważam zwrócenie się z wnioskiem do parlamentu o Trybunał Stanu dla pana Świrskiego, bo uważam, że to jest przekroczenie wszelkich linii" – powiedział szef resortu kultury.

Czytaj też: Wieczorny program informacyjny TV Republika jest nadawany też w weekendy

(KOZ, MNIE, 15.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.