Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 19, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Akademicy i ludzie kultury podpisali list poparcia dla zwolnionych redaktorów lubelskiej "Wyborczej"

Paweł Krysiak kierował lubelską "Wyborczą” od marca 2015 roku, a z dziennikiem związany był od 1993. Małgorzata Domagała z redakcją związana była od 17 lat (screen: Facebook.com/Związek Zawodowy Komitet Obrony Gazety Wyborczej)

Akademicy i ludzie kultury podpisali list poparcia dla zwolnionych pracowników lubelskiej "Gazety Wyborczej" – redaktora naczelnego Pawła Krysiaka i dziennikarki Małgorzaty Domagały.

Krysiak i Domagała rozstali się z Agorą w ramach zwolnień grupowych. Paweł Krysiak kierował lubelską "Wyborczą" od marca 2015 roku, a z dziennikiem związany był od 1993. Małgorzata Domagała z redakcją związana była od 17 lat.

Czytaj też: Z Agorą rozstaje się reporter "Dużego Formatu" Paweł Piotr Reszka. "Trzymam kciuki"

W wyniku reorganizacji ich lubelska redakcja podlega teraz zespołowi kierowanemu przez Jana Latałę, który łączy tę funkcję z zarządzaniem serwisami lokalnymi Wyborcza.pl. Do zespołu Latały należą dziennikarze z Lublina, Rzeszowa i Białegostoku.

Tak o Pawle Krysiaku i Małgorzacie Domagale napisali autorzy listu poparcia:

"Niedawno dowiedzieliśmy się, że przestaliście pracować w »Gazecie Wyborczej«. Oboje zajmowaliście się nie tylko życiem Lublina i regionu, ale również szeroko pojętymi sprawami historii, nauki i kultury. Bez Waszego zaangażowania, doświadczenia, kontaktów, wiedzy i wrażliwości zawartość lokalnego wydania »Gazety« będzie uboższa. (…) Dawaliście przykład rzetelności, od Was inni dziennikarze mogli się uczyć tego trudnego rzemiosła" – czytamy w liście.

Czytaj też: Prezes TD zwraca się do Bartłomieja Sienkiewicza o rozpoczęcie prac nad ustawą o mediach

Jego sygnatariusze nie zgadzają się ze zwolnieniem dwójki czołowych dziennikarzy. "(…) nasz sprzeciw budzi sposób, w jaki zostałeś potraktowany po trzydziestu latach pracy w »Gazecie«. Wyrażamy oburzenie stylem zwolnień grupowych przeprowadzanych przez koncern Agora. Ubolewamy również nad tym, że Pani Redaktor, jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy lubelskiej »Gazety« musiała podjęć decyzję o odejściu z pracy w ramach układu zbiorowego".

I dalej: "Dziesięć lat temu lokalne redakcje »Gazety Wyborczej« prowadziły kampanię społeczną pod hasłem »Nam nie jest wszystko jedno«, w ramach której poruszano problemy ważne dla poszczególnych społeczności. Obecnie odnosimy wrażenie, że hasło to stało się dramatycznie nieaktualne" – czytamy.

Pod listem poparcia dla zwolnionych podpisali się m.in. naukowcy z UMCS (Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej) – ks. Alfred Wierzbicki, Monika Adamczyk-Garbowska i Agata Fijuth-Dudek, Rafał Wnuk z KUL (Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego), Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka festiwalu Noc Kultury i Joanna Zętar z Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN".

Czytaj też: Tygodnik "NIE" planuje powrót do placówek pocztowych rok po jego wycofaniu

(MZD, 19.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.