Temat: film

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 12, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Serwisy streamingowe tylko z dwoma Oscarami. Netflix i Amazon mają po jednym

Oscar dla Netflixa to w tym roku krótkometrażowa Zdumiewającą historię Henry’ego Sugara” Wesa Andersona (screen: YouTube/Netflix)

Amerykańskie platformy streamingowe podczas 96. ceremonii wręczenia Oscarów w sumie zdobyły zaledwie dwie statuetki, chociaż miały 32 nominacje. Po jednej zdobyły Netflix i Amazon.

Netflix przewodził wszystkim platformom, zdobywając 19 nominacji, ale wywalczył tylko jedną nagrodę – w kategorii krótkometrażowych filmów aktorskich za "Zdumiewającą historię Henry’ego Sugara" Wesa Andersona, adaptację opowiadania Roalda Dahla. Dla kultowego reżysera był to zresztą pierwszy Oscar w życiu.

Czytaj też: Oscar dla filmu dokumentalnego „20 dni w Mariupolu”. Juror Grand Press Photo na oscarowej scenie

Głównym oscarowym projektem Netflixa był "Maestro" – dramat biograficzny o legendarnym dyrygencie i kompozytorze Leonardzie Bernsteinie, wyreżyserowany i zagrany przez Bradleya Coopera.

Film miał siedem nominacji i został odrzucony. Co najmniej jedną nominację miało w tym roku 11 filmów Netflixa.

"American Fiction", wyprodukowany przez Amazon MGM Studio, zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany autorstwa Corda Jeffersona. Ten od niedawna można oglądać na Amazon Prime Video.

Czytaj też: "Oppenheimer" z siedmioma Oscarami. Prawie nasza "Strefa interesów" z dwoma. Cała lista

Apple TV+, które miało 13 nominacji, w tym 10 za "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese, również nie zdobyło żadnej nagrody.

W 2022 roku Apple TV+ stało się pierwszą platformą, która zdobyła głównego Oscara dla najlepszego filmu za obraz "CODA".

Czytaj też: Złote Maliny rozdane. Pięć dla "Puchatek: Krew i miód". I znowu Sylvester Stallone

(MAC, 12.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.