Francuski dziennikarz zatrzymany w Etiopii. Będzie w areszcie co najmniej do 1 marca
Antoine Galindo będzie przebywać w areszcie co najmniej do 1 marca (screen: Cpj.org)
Francuski dziennikarz został zatrzymany w Etiopii podczas wizyty w tym kraju w związku z niedawnym szczytem Unii Afrykańskiej – poinformował jego pracodawca.
Antoine Galindo, korespondent strony internetowej Africa Intelligence, został zatrzymany w stolicy kraju Addis Abebie przez funkcjonariuszy ubranych po cywilnemu – poinformował w oświadczeniu wydawca tego serwisu informacyjnego, Indigo Publications.
Czytaj też: Prezenter australijskiej telewizji Jesse Baird zabity przez byłego partnera
W oświadczeniu podano, że Galindo przybył do Etiopii na początku tego miesiąca, aby zdać relację z dorocznego szczytu Unii Afrykańskiej i posiadał wizę upoważniającą go do pracy jako dziennikarz. Rząd Etiopii nie skomentował publicznie sprawy Galindo. Z oświadczenia Indigo Publications wynika, że sąd nakazał przedłużenie aresztu Galindo do 1 marca. Dziennikarz jest zatrzymany pod zarzutem "spisku mającego na celu wywołanie chaosu w Etiopii" – oznajmił wydawca i wezwał władze do jego uwolnienia.
"Indigo Publications jest oburzone jego nieuzasadnionym aresztowaniem, które stanowi także poważny atak na wolność prasy" – stwierdzono w oświadczeniu.
Dziennikarzowi odmówiono zwolnienia za kaucją. Policja zażądała dalszego aresztowania, aby mogła uzyskać dostęp do rejestrów jego rozmów telefonicznych i zatrzymać innych podejrzanych, uznał CPJ, powołując się na prawnika Galindo.
Czytaj też: Dan Wootton oczyszczony z zarzutów o niewłaściwe zachowania na tle seksualnym
Etiopia jest drugim co do wielkości miejscem przetrzymywania dziennikarzy w Afryce Subsaharyjskiej – stwierdził CPJ.
Podczas wojny toczącej się w latach 2020-2022 w regionie Tigray zagraniczni dziennikarze i dyplomaci zostali wydaleni, a tysiące mieszkańców regionu aresztowano. Nowa rebelia w Amharze, drugim co do wielkości mieście Etiopii, skłoniła parlament do wprowadzenia stanu wyjątkowego w związku z oskarżeniami o pozasądowe zabójstwa dokonywane przez żołnierzy.
Według CPJ co najmniej ośmiu etiopskich dziennikarzy przebywa obecnie w więzieniach.
Czytaj też: Antyukraińska propaganda w 2023 roku warta prawie 190 mln zł. Raport IMM i Demagoga
(MAC, 27.02.2024)