Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 27, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Z "Gazetą Wyborczą" żegnają się znany krytyk Jacek Szczerba oraz kolejni dziennikarze z oddziałów

Agora planuje zwolnienie do 190 pracowników (fot. arc)

Marta Odziomek i Józef Krzyk z redakcji katowickiej oraz Marcin Czyżewski z Bielska-Białej to kolejni dziennikarze regionalni, którzy rozstają się z "Gazetą Wyborczą".

Z informacji "Presserwisu" wynika, że Marta Odziomek skorzystała z programu dobrowolnych odejść, jaki Agora uruchomiła dla dziennikarzy. W oddziale katowickim zajmowała się przede wszystkim tematyką kulturalną, ze szczególnym uwzględnieniem teatru. Redagowała też tygodnik "Co Jest Grane Katowice". W katowickim oddziale Gazety Wyborczej pracowała od 2013 roku.

Krzyk: "Rozstajemy się bez złości"

Józef Krzyk, dziennikarz z zacięciem historycznym, z "GW" był związany od 30 lat. Jest autorem i współautorem książek "Korfanty. Silna bestia", "Plagi. Historia bez końca. 26 chorób, które zmieniły świat". – Ale z "Gazetą" rozstajemy się bez złości – podkreśla w rozmowie z "Presserwisem". Dodaje, że od 1 marca będzie pracował jako redaktor w nowym miejscu. Szczegółów na razie nie zdradza.

Czytaj też: „Gazeta Wyborcza” już bez Katarzyny Wężyk. W Agorze trwają zwolnienia grupowe

Marcin Czyżewski pisał głównie o południowym subregionie województwa śląskiego, Beskidach i turystyce. Był też wydawcą serwisu bielskobiala.wyborcza.pl. W "GW" pracował od 1997 roku.

Z Agorą w ramach zwolnień grupowych rozstaje się również Jacek Szczerba, krytyk filmowy i dziennikarz działu Kultura, związany z "Gazetą Wyborczą" od 1990 roku. Zaczynał w "Gazecie Stołecznej", a następnie pisał do nowo powstałej "Gazety Telewizyjnej". Szczerba jest m.in. współautorem książkowych wywiadów rzek z Andrzejem Łapickim i Tadeuszem Konwickim. Z Grzegorzem Jankowskim nakręcił serię dokumentów "Filmy o filmach", m.in. o "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza, "Pożegnaniach" Wojciecha Hasa, "Dreszczach" Wojciecha Marczewskiego i "Salcie" Konwickiego.

W sumie w ramach zwolnień grupowych z "GW" ma się pożegnać 180 osób. Do trzech (Warszawa, Północ i Południe) zmniejszy się również liczba mutacji "GW", a część jej dodatków odchudzi od 4 marca swoją objętość.

Czytaj też: "Gazeta Wyborcza" bez działu korekty. "Decyzja negatywnie wpłynie na komfort pracy"

(PAR, MZD, 27.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.