Vectra sprzedała sieci w Ostródzie, Stargardzie, Kwidzynie i Łowiczu. Był to warunek UOKiK
Vectra ma po 49 proc. udziałów we wszystkich tych spółkach, a po 51 proc. należy do Telewizji Kablowej Chopin (screen: YouTube/VECTRA)
Vectra zawarła umowę sprzedaży większości udziałów w lokalnych sieciach w Ostródzie (przez spółkę Multimedia Ostróda), Stargardzie (przez Multimedia Stargard), Kwidzynie (przez Multimedia Kwidzyn) oraz Łowiczu (przez Multimedia Łowicz).
Jak informowaliśmy, sprzedano też udziały w sieci w Olsztynie (poprzez Multimedia Capital One).
Czytaj też: Grupa ZPR Media złożyła ofertę przejęcia wydawnictwa Polska Press od Orlenu
– Jest to równoznaczne ze spełnieniem wszystkich warunków nałożonych przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w trakcie naszego przejęcia spółki Multimedia Polska SA – przekazało nam biuro prasowe Vectry.
Nabywcą wszystkich sieci jest Chopin Telewizja Kablowa. Kupiła większościowe pakiety udziałów, po 51 proc. w każdej ze spółek.
Vectra nie wyklucza sprzedaży w przyszłości pozostałych udziałów w tych spółkach.
Obowiązek zbycia części sieci nałożył na Vectrę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, udzielając warunkowej zgody na przejęcie przez Vectrę firmy Multimedia Polska. Zgodnie z tym warunkiem Vectra została zobowiązana do zbycia części swojej sieci lub tej należącej do Multimedia Polska w Gorzowie Wielkopolskim, Kwidzynie, Łowiczu, Olsztynie, Ostródzie, Pogórzu, Pruszczu Gdańskim oraz Stargardzie. Według analizy UOKiK są to bowiem miasta, w których udziały Vectry i Multimedia Polska w rynku były największe. Do 17 sierpnia 2022 roku Vectra miała sprzedać sieci w tych miejscowościach na rzecz niezależnego inwestora. Jak uzasadniał UOKiK, dzięki temu miało nie dojść do ograniczenia konkurencji.
Czytaj też: Radio Opole zmieniło naczelnego. Tomasz Cichoń zwolniony po 22 latach
Operator zbył wcześniej sieci w trzech miejscowościach. Sieć w Gorzowie Wielkopolskim w postaci spółki Jim-Sat kupił operator Sat Film, działający m.in. we Włocławku, a w Pruszczu Gdańskim i Pogórzu (poprzez Multimedia Capital Two) – Telewizja Kablowa Chopin.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nadal nie podjął decyzji o ukaraniu spółki Vectra za niewykonanie na czas warunku nałożonego na nią przy zakupie Multimedia Polska. O wszczęciu postępowania w tej sprawie Urząd poinformował w grudniu 2022 roku. Kara może wynieść do 10 tys. euro za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu decyzji warunkowej. UOKiK podkreślił wtedy w komunikacie, że jeżeli przedsiębiorcy nie spełniają nałożonych warunków, prezes Urzędu może także uchylić wydaną wcześniej decyzję.
Czytaj też: Program informacyjny TVP "19.30" daleki od bezstronności. Raport Stowarzyszenia Demagog
(MNIE, 20.02.2024)