Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 10, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agora do końca marca zwolni 190 osób. Związkowcy: "Wściekli i zaskoczeni skalą cięć"

Zwolnienia w Agorze obejmą o wiele więcej osób niż w 2022 roku (fot. materiały prasowe)

Agora ogłosiła wdrożenie procedury zwolnień grupowych, w ramach której pracę straci do 190 pracowników. Jak mówią "Presserwisowi” dziennikarze zatrudnieni w Warszawie, redukcja etatów może uderzyć w co najmniej kilkadziesiąt osób nie tylko w redakcjach w Warszawie, ale i w regionach.

Decyzja zarządu oznacza, że do końca marca - czyli do czasu, w którym powinny zakończyć się procesy związane z wydzieleniem spółek w Agorze, zatrudnienie stracić może aż 14-15 proc. całej załogi. W tej sprawie zarząd spotkał się z przedstawicielami wszystkich trzech związków zawodowych działających w Agorze - w ten sposób rozpoczęto konsultacje w sprawie zwolnień grupowych.

Czytaj też: Spotkanie u prezydenta: Andrzej Duda niezadowolony z TVP Kurskiego, Lichocka agresywna

- Pierwsze spotkanie miało charakter techniczny, ustalaliśmy terminy spotkań - przekazała "Presserwisowi" Natalia Mazur, przewodnicząca "Solidarności" w Agorze

- O tym, jak na wiadomość o zwolnieniach reaguje załoga, niech świadczy fakt, że już kilkanaście minut od ogłoszenia komunikatu zgłosili się do nas nowi ludzie zainteresowani przystąpieniem do związku - mówi "Presserwisowi” Igor Rakowski - Kłos, członek prezydium Komisji Zakładowej Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Agorze

- Nie wiadomo na razie, czy będą likwidowane konkretne działy - mówią nam dziennikarze "GW". Słyszymy też: - Ciekawe, jak cały proces odbije się na zespole Gazeta.pl. Serwis po dobrej passie w czasie pandemii ostatnio miał gorsze wyniki finansowe.

Czytaj też: Michał Adamczyk jako prezes TVP wzywa na spotkanie "celem omówienia sytuacji w spółce"

Padają też pytania o zatrudnienie w regionach. W dwóch oddziałach słyszymy podobne opinie: - Jeśli mamy walczyć o dobre treści z regionów, nie może dojść u nas do zwolnień. Już teraz jest nas po prostu za mało. Brakuje treści z regionów, bo nie ma kto szukać tematów, nie mówiąc o prawdziwych newsach. Potencjał jest ogromny, miejsce na rynku jest, ale brakuje nam autorów.  

Jak wynika z komunikatu giełdowego, zwolnienia dotyczące obszaru "prasa cyfrowa i drukowana" oraz "internet" spowodowane są "czynnikami rynkowymi wynikającymi ze stałego trendu spadkowego sprzedaży prasy drukowanej związanego z odpływem czytelników do innych kanałów komunikacji”. W obszarze internetowym przyczyną jest zaś "wyraźne pogorszenie przychodów ze sprzedaży reklam w modelu open market oraz wzrost pozycji platform globalnych”

"Z uwagi na te czynniki Spółka musi podjąć działania zmierzające do dostosowania się do zmieniającego otoczenia rynkowego i oczekiwań odbiorców, a przeprowadzana restrukturyzacja jest warunkiem koniecznym do ustabilizowania sytuacji finansowej obszarów Prasa Cyfrowa i Drukowana oraz Internet, jak i zadbania o ich stabilność i rozwój oraz pozycję rynkową w następnych latach" - czytamy w komunikacie giełdowym.

Niektórzy otwarcie mówią jednak o skali zwolnień. Igor Rakowski - Kłos: - Można było spodziewać się, że przed wydzieleniem spółek dojdzie do jakichś ruchów zarządu w kwestii zatrudnienia. Mimo to byłem wściekły, dowiadując się o skali zapowiadanych zwolnień. Obejmą one o wiele więcej osób niż w 2022 roku (wtedy mówiono o 84 osobach - red.). Liczba zwalnianych jest wysoka, na pewno wpłynie ten fakt nie tylko na ludzi, którzy pożegnają się z firmą, ale również na tych, którzy zostaną, a przez wiele tygodni będą zastanawiać się, czy są w kolejce do wyrzucenia. Proces ma przecież trwać do końca marca - zaznacza Rakowski - Kłos.

I kontynuuje: - Naprawdę trudno sobie teraz wyobrazić presję psychiczną, którą będą musieli znosić pracownicy przez prawie cały kwartał.

O większym zainteresowaniu członkostwem w związkach mówiła nam w grudniu ubiegłego roku Natalia Mazur, przewodnicząca "Solidarności" w Agorze. Pracownicy już wtedy obawiali się zwolnień w związku ze wspomnianym procesem wydzielania spółek.

- Ludzie pytają, czym się zajmujemy i jakie są korzyści wynikające z dołączenia do związku, składają deklaracje członkowskie - mówiła nam wtedy Natalia Mazur. Przypomnijmy, że związkowcy dopytywali zarząd o zwolnienia już na początku grudnia ub.r. W tym celu wystosowano oficjalne pismo. W odpowiedzi dostali obietnice spotkania po Nowym Roku. "Zapewniamy, że jesteśmy gotowi do rozmowy o polityce wynagrodzeniowej, sytuacji Pracowniczek i Pracowników oraz kondycji spółki. Aktualnie prowadzimy proces budżetowania" - pisał 15 grudnia zarząd Agory w reakcji na pytania złożone na piśmie.

Według wyników finansowych Grupy Agora za trzeci kwartał ub.r. w segmencie internetu oraz prasy cyfrowej i drukowanej wpływy ze sprzedaży usług reklamowych były niższe niż rok temu. Przychody ze sprzedaży reklam w internecie spadły o 14 proc. i wyniosły niecałe 35 mln zł. Jak tłumaczył prezes Agory Bartosz Hojka - podczas wideokonferencji poświęconej prezentacji wyników - trend ten związany był m.in. ze  spadkiem przychodów ze sprzedaży reklam wypracowanych w samym pionie Gazeta.pl, głównie z powodu niższych wpływów z reklamy programatycznej. - Ten rynek charakteryzował się niestety słabą dynamiką w trzecim kwartale - tłumaczył Hojka.

(MZD, 10.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.