Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 29, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Turcja wstrzymuje emisję serialu za sprzeczność z "wartościami narodowymi i duchowymi"

Serial wystartował 18 grudnia, ale został wstrzymany już po dwóch odcinkach (screen: Imdb.com)

RTUK, turecki organ nadzorujący radio i telewizję, nałożył dwutygodniowy zakaz nadawania popularnego serialu telewizyjnego "Kizil Goncalar" ("Szkarłatne Pąki"), uznając go za sprzeczny z "wartościami narodowymi i duchowymi".

Ilhan Tasci, członek zarządu RTUK reprezentujący opozycję, napisał na platformie X, że organ regulacyjny nałożył również 3 proc. karę administracyjną na kanał Fox TV, którego właścicielem jest jednostka The Walt Disney Company – Fox Networks Group.

Ograniczanie wolności mediów

"Kizil Goncalar", podkreślający podział między religijną a świecką częścią społeczeństwa, po pierwszej emisji 18 grudnia spotkał się z natychmiastową reakcją władz. Mimo, że jego pierwsze dwa odcinki zajmowały czołowe miejsca na listach oglądalności i miały ponad 10 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.

Czytaj też: ARD z zarzutami o stosowanie cenzury po odwołaniu emisji palestyńskiego filmu

RTUK w przeszłości często karał za to, co określano jako naruszenie tureckich wartości moralnych, struktury rodziny lub innych kwestii, które uważa za nieetyczne. W tym praw osób LGBTQ+. Partie opozycyjne krytykują organ za ograniczanie wolności mediów.

Producent serialu Faruk Turgut powiedział, że serial odzwierciedla rzeczywistość Turcji, ukazując zderzenie świeckich i religijnych warstw społeczeństwa. "Staramy się odzwierciedlać realia tureckiego społeczeństwa. Należy omówić realia, nie możemy ich ignorować" – cytuje Turguta dziennik "Hurriyet".

Serial oskarżany o islamofobię

Ebubekir Sahin, przewodniczący RTUK i członek rządzącej partii AK prezydenta Tayyipa Erdogana napisał z kolei w X, że oburzeni widzowie wzywali do odwołania serialu, a jego plakaty na billboardach w Stambule zostały spryskane czarną farbą.

Czytaj też: Prezenter francuskiej TF1 z formalnym zarzutem o gwałt. Są skargi 23 kobiet

Prorządowe media oskarżyły serial o islamofobię, co spowodowało cofnięcie pozwoleń na kręcenie nadchodzących odcinków.

Bractwo Ismailaga, wpływowa sekta religijna w Turcji, ostro skrytykowało serial. "Produkcje wymierzone w naszą religię i pobożne osoby, mające na celu oczernianie imienia Allaha, naszej szlachetnej księgi Koranu, instytucji duchowych, takich jak sekty i zakony, są absolutnie niedopuszczalne" – stwierdziła sekta w X.

Czytaj też: Dziennikarka telewizyjna chce walczyć z Putinem o stanowisko prezydenta Rosji

(MAC, 29.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.