ARD z zarzutami o stosowanie cenzury po odwołaniu emisji palestyńskiego filmu
"Wajib" otrzymał w sumie 37 międzynarodowych nagród (screen: YouTube/New Wave Films)
Niemieckiemu nadawcy publicznemu ARD zarzuca się stosowanie cenzury w związku z odwołaną emisją filmu fabularnego "Wajib" z 2017 roku w reżyserii palestyńskiej reżyserki Annemarie Jacir. Zmiana planów nastąpiła w związku z konfliktem na linii Izrael-Hamas.
Niemiecki koproducent filmu Titus Kreyenberg powiedział portalowi Deadline, że emisja miała nastąpić w niedzielę 19 listopada, a ramówka była ustalona na kilka miesięcy do przodu i została już zaprezentowana w programach telewizyjnych.
Obawy związane z aktorem
"Film został usunięty z harmonogramu. Powiedziano nam, że to nie czas na pokazywanie filmu palestyńskiego" – powiedział Kreyenberg, który pracuje pod szyldem studia Unafilm. "Wajib" to komediodramat ukazujący codzienne życie Palestyńczyków żyjących na terenie państwa Izrael, z głównym wątkiem skomplikowanych relacji pomiędzy ojcem a przybywającym z zagranicy synem.
Czytaj też: "The Guardian" po 40 latach pracy zwalnia Steve'a Bella za karykaturę premiera Izraela
Kreyenberg powiedział, że wyrażano obawy w związku z faktem, iż grający główną rolę Mohammad Bakri to także reżyser nakręconego 20 lat temu filmu dokumentalnego "Jenin, Jenin". Tamten film opisuje wydarzenia związane z wtargnięciem armii izraelskiej do miasta Jenin na Zachodnim Brzegu wyłącznie z palestyńskiej perspektywy.
"Wajib" miał zostać pokazany o godz. 23.50 na głównym kanale ARD – Das Erste, a następnie przez ograniczony czas udostępniany w Niemczech w ramach usługi catch-up. Portal Deadline przeszukał internet i okazało się, że z sieci film też został usunięty.
Światowa premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Locarno w 2017 roku, gdzie film zdobył cztery nagrody, w tym Nagrodę Specjalną. Następnie zdobył kolejnych 36 międzynarodowych nagród, w tym dla najlepszego filmu w Mar Del Plata, Dubaju, Amiens, DC Film Festival w Kerali i wyróżnienie jury na londyńskim festiwalu BFI.
Czytaj też: Powstał list otwarty w geście solidarności z mediami w Izraelu i Strefie Gazy. "Apelujemy o ochronę"
(MAC, 20.11.2023)