Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po zmianie władzy Agora wróci do "stolika z tortem reklamowym". Kurs jej akcji coraz wyżej

Agora poprawia wyniki finansowe, analitycy liczą, że będzie zarabiać coraz więcej (fot. Piotr Molęcki/East News)

Przez rok wycena Agory na warszawskiej giełdzie wzrosła o ponad 160 proc. Wzrost kursu akcji przyspieszył po październikowych wyborach do parlamentu.

Rok temu, w listopadzie, kurs akcji Agory osiągnął swoje historyczne minimum – 4,40 zł. Wczoraj na zamknięciu notowań warszawskiej giełdy wynosił 11,50 zł. To oznacza, że kapitalizacja spółki, do której należy m.in. "Gazeta Wyborcza", Gazeta.pl, Radio Zet, AMS i sieć kin Helios wzrosła przez trochę ponad rok o 205 mln zł – do 540 mln zł.

"Istotny strumień przychodowy" dla Agory

W tym roku największy obrót akcjami Agory na giełdzie zanotowano 16 października, czyli dzień po wyborach do parlamentu wygranych przez koalicję ugrupowań, które stoją za nowym rządem Donalda Tuska. Od października kurs akcji Agory wzrósł o 50 proc. Inwestorzy liczą, że po odsunięciu od władzy Prawa i Sprawiedliwości do mediów Agory wrócą zlecenia reklamowe od spółek skarbu państwa.

Czytaj też: Roman Imielski za Jarosława Kurskiego pierwszym wicenaczelnym "GW"

Domy maklerskie od ponad roku rekomendowały kupno akcji Agory, wyznaczając jednak ich cenę docelową maksymalnie na 10,5 zł, a więc poniżej obecnej wyceny giełdowej.

Według wrześniowej analizy Domu Maklerskiego BDM SA "po wielu latach nieustannych perturbacji" spółka od 2023 roku rozpoczęła okres dynamicznej odbudowy wyników i jej celem minimum jest osiągnięcie rocznie 200 mln zysku EBITDA. Może go osiągnąć m.in. dzięki przejęciu kontroli nad Eurozetem i zwiększeniu swojego udziału w rynku reklamy.

"W szczególności przy rozpatrywaniu bazy przychodowej z reklamy, zwracamy uwagę na zasięgi, którymi dysponuje Agora. Dlatego, mamy na uwadze, że potencjalnie po powrocie mediów spółki do »stolika z tortem reklamowym« w Polsce na równych zasadach, co inne podmioty medialne, przywrócony może zostać istotny strumień przychodowy" – napisano w rekomendacji.

Po trzech kwartałach 2023 roku Agora raportowała 986,2 mln zł przychodu (wzrost o 26 proc.), 140 mln zł EBITDA (wzrost o 66 proc.) i 25 mln zł zysku netto (rok temu po trzech kwartałach spółka miała 75 mln zł straty).

Czytaj też: Związkowcy w Agorze czekają na spotkanie z zarządem. Dopytują o zwolnienia

(GK, 23.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.