Temat: film

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 22, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zgłoszeni przez Polskę "Chłopi" bez szans na Oscary. Hollywood ogłosił shortlisty

"Chłopi" mają jeszcze jedną szansę, gdy 23 stycznia zostaną ogłoszone nominacje dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego (screen: YouTube/Nextfilm)

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła tzw. shortlisty w dziesięciu oscarowych kategoriach. W najbardziej nas interesującej "Najlepszy Film Międzynarodowy" zabrakło zgłoszonej przez Polskę produkcji "Chłopi".

Film wyprodukowany przez Next Film był zgłaszany także w kategoriach dla najlepszej muzyki oraz piosenki. Nie wszystko jednak jeszcze stracone. "Chłopi" mogą powalczyć w kategorii najlepszego długometrażowego filmu animowanego, w której shortlisty nie są ogłaszane.

Czytaj też: Film "Chłopi", polski kandydat do Oscara, trafi do Canal+ Online i Canal+ Premium

"Chłopi" są malarską animacją, powstałą na podstawie powieści Władysława Reymonta. Najpierw nakręcono film z udziałem żywych aktorów, po czym każdy kadr z tego materiału namalowano i zmontowano na nowo. 23 stycznia film pokaże Canal+, przed nocą oscarową. Liczono, że polska produkcja zaistnieje podczas organizowanej kilka godzin później ceremonii.

Oprócz filmu międzynarodowego, muzyki i piosenki ogłoszono shortlisty jeszcze dla takich kategorii, jak: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, krótkometrażowy film dokumentalny, charakteryzacja i fryzury, krótkometrażowy film animowany, krótkometrażowy film aktorski, dźwięk i efekty specjalne. W każdej (filmów międzynarodowych jest 15) z tych kategorii na shortliście jest po dziesięć pozycji. 23 stycznia zostaną ogłoszone nominacje do Oscarów i wtedy odpadnie połowa, czyli pozostanie po pięć pozycji. 96. ceremonia wręczenia Oscarów w Los Angeles odbędzie się 10 marca.

Na shortlistach znalazły się jednak dwie polskie koprodukcje. "Strefa interesów" (koprodukcja z USA i Wielką Brytanią) wśród filmów międzynarodowych oraz "Apolonia, Apolonia" (z Danią) o wywodzącej się z Polski malarce Apolonii Sokol, wśród długometrażowych filmów dokumentalnych.

Czytaj też: Canal+ Polska koproducentem serialu "Scar". Maciej Stuhr w jednej z ról

W gronie krajów wyróżnionych w kategorii filmów międzynarodowych znalazły się: Armenia, Bhutan, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Islandia, Japonia, Meksyk, Maroko, Tunezja, Ukraina, Wielka Brytania i Włochy.

Nawet w tej fazie przedwstępnej dała o sobie znać "Barbie", trafiając pięciokrotnie na oscarowe shortlisty. Za dźwięk, muzykę oraz trzy piosenki ze ścieżki dźwiękowej.

Czytaj też: Adidasy rzymianina. Konsultanci w filmach historycznych mają sporo roboty

(MAC, 22.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.