Dziś nadzwyczajne posiedzenie KRRiT w sprawie zmian w mediach publicznych
W czwartek Świrski opublikował w serwisie X skany pism, które wysłał do Krajowego Rejestru Sądowego (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)
W piątek o godz. 10 odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie zmian w mediach publicznych.
Jak ustaliliśmy, ma zostać na nim przyjęte stanowisko w sprawie decyzji Bartłomieja Sienkiewicza, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, o zmianie władz mediów publicznych, mówiące o rażącym naruszeniu prawa i upoważniające przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego do podjęcia dalszych kroków prawnych.
Świrski: "Próba wytłumaczenia bezprawnego postępowania"
W czwartek Świrski opublikował w serwisie X skany pism, które wysłał do Krajowego Rejestru Sądowego, a w których wnosi o odmowę wpisu do rejestru nowych władz TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Według Świrskiego ich powołanie odbyło się wadliwie i wbrew przepisom.
Czytaj też: Michał Adamczyk i Samuel Pereira nie uznają swojego odwołania i nadal pozostają w TAI
"Tłumaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jakkolwiek bezprzedmiotowe, że działał on rzekomo na podstawie uchwały Sejmu z dnia 19 grudnia 2023 r., która zobowiązywała go do takiego działania, stanowi wyłącznie próbę wytłumaczenia się z ewidentnie bezprawnego postępowania" – stwierdził w pismach Świrski.
Wysłałem do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o odmowę dokonania wpisu do KRS osób bezprawnie powołanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do władz spółek Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA i Polska Agencja Prasowa. pic.twitter.com/axsRaAo3Zz
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) December 21, 2023
– KRRiT nie ma obecnie kompetencji w sprawie powoływania władz mediów publicznych. Zostały one w 2016 roku zabrane KRRiT. W związku z tym przewodniczący nie ma prawa do występowania do organów rejestracyjnych typu KRS o dokonywanie czy niedokonywanie wpisów do rejestru. Nie jest stroną postępowania – komentuje "Presserwisowi" prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.
RMN zwraca się do Prokuratora Krajowego
Z kolei Rada Mediów Narodowych podczas czwartkowego posiedzenia – głosami polityków Prawa i Sprawiedliwości – przyjęła uchwałę o wystąpieniu do Prokuratura Krajowego.
Czytaj też: Nowy dziennik TVP nazywa się „19.30”. Punkt po punkcie, pierwsze opinie o programie. „Nie będzie kłamstwa”
"Rada Mediów Narodowych zwraca się do Prokuratora Krajowego o podjęcie pilnych działań prawnych mających na celu ochronę praworządności oraz interesu społecznego w mediach publicznych, a także zapobieżeniu dalszemu naruszaniu przepisów prawa przez rząd Donalda Tuska oraz jego nominatów skierowanych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej" – napisano w dokumencie.
RMN przyjęła również komunikat, w którym stwierdziła, że podziela stanowisko prezydenta RP Andrzeja Dudy, który stwierdził, że "ominięto przepisy obowiązującego prawa, co stanowi rażące naruszenie konstytucji".
Według RMN legalnie powołanymi prezesami pozostają Mateusz Matyszkowicz w TVP, Agnieszka Kamińska w Polskim Radiu i Wojciech Surmacz w PAP.
Czytaj też: Emisja "Wiadomości" TVP na antenie Telewizji Republika była wbrew prawu
(MNIE, KOZ, 22.12.2023)