Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zdobywcy Pulitzera dołączają do pozwu przeciwko OpenAI i Microsoftowi

Taylor Branch to amerykański pisarz i historyk, który napisał nagrodzoną Pulitzerem trylogię opisującą życie Martina Luthera Kinga Jr (fot. Wikimedia Commons/LBJ Library)

Grupa 11 autorów literatury faktu dołączyła do pozwu przed sądem federalnym na Manhattanie, w którym OpenAI i Microsoft są oskarżane o niewłaściwe wykorzystywanie książek w celu szkolenia modeli popularnego chatbota ChatGPT.

Pisarze, w tym zdobywcy nagrody Pulitzera - Taylor Branch, Stacy Schiff i Kai Bird - współautorzy biografii J. Roberta Oppenheimera "Amerykański Prometeusz”, na podstawie której w tym roku powstał film "Oppenheimer” - powiedzieli, że firmy naruszyły prawa autorskie.

Pisarz i redaktor Hollywood Reporter - Julian Sancton - po raz pierwszy złożył pozew zbiorowy w zeszłym miesiącu. Sprawa jest jedną z kilku wniesionych przez grupy właścicieli praw autorskich, w tym pisarzy - Johna Grishama, George'a RR Martina i Jonathana Franzena - przeciwko OpenAI i innym firmom technologicznym w związku z rzekomym niewłaściwym wykorzystaniem ich pracy w szkoleniu sztucznej inteligencji.

Sprawa Sanctona była pierwszym pozwem autora przeciwko OpenAI, w którym jako pozwanego wymieniono także Microsoft. Technologiczny gigant zainwestował miliardy dolarów w start-up zajmujący się sztuczną inteligencją i zintegrował systemy OpenAI ze swoimi produktami.

Autorzy zwrócili się do sądu o odszkodowania nieokreślonej wysokości oraz nakazanie spółkom zaprzestania naruszania praw autorskich.

(MAC, 21.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.