Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 12, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W TVP Info "wybitne exposé" Morawieckiego, w TVN24 "Endpose". Relacje z odejścia PiS-u

Gdy po godz. 16 Sejm odrzucił wniosek o wotum zaufania dla rządu Morawieckiego, TVN24 poinformował na pasku "Upadł rząd Morawieckiego" (screen: TVN24)

Spośród informacyjnych rozgłośni radiowych i telewizji newsowych tylko Tok FM nie transmitowało w poniedziałek posiedzenia Sejmu, który odrzucił rząd Mateusza Morawieckiego. Widzowie TVP Info dowiadywali się, że odchodzi zasłużony gabinet wybitnego premiera, natomiast w TVN24, że "upadł rząd Morawieckiego".

Kiedy niedługo przed godziną 19 ogłoszono, że nowym premierem zostanie Donald Tusk, TVN był bardziej powściągliwy niż w trakcie dnia. Napisano po prostu: "Sejm zdecydował: Tusk premierem". TVP Info nie miała wyjścia i też wybrała opcję obiektywną – "Sejm wybrał D. Tuska na premiera". Autor tekstu ograniczył się jednak tylko do pierwszej litery imienia – aby nie wyszło zbyt entuzjastycznie.

TVP Info z opóźnieniem

Do końca upadającego rządu broniły wieczorne "Wiadomości" TVP 1. "Morawiecki zapewnił wsparcie dla polskich rodzin" – skwapliwie uwypuklano sukcesy, zestawiając je z rzekomymi niepowodzeniami poprzedniego rządu Donalda Tuska. "Wtedy nie było pieniędzy, a przez osiem lat były" – stwierdzono.

Czytaj też: Osiem innowacji działu propagandy TVP, które przejdą do historii. Nigdy nie zapomnimy

To na koniec dnia. Natomiast transmisje z Sejmu telewizje informacyjne TVN24, TVP Info i Polsat News rozpoczęły już kilka minut po godz. 10 (na tę godzinę było planowane przemówienie Mateusza Morawieckiego). Kanał TVP Info wydarzenia w Sejmie pokazywał z kilkunastosekundowym opóźnieniem względem innych stacji. Centrum Informacji TVP nie odpowiedziało na nasze pytanie, skąd to opóźnienie.

Gdy na trybunę sejmową wszedł Mateusz Morawiecki, żeby wygłosić exposé, kanał TVP Info na tzw. pasku informował: "Exposé premiera Morawieckiego". Równie neutralne komunikaty podawał Polsat News.

TVN24 w swoich przekazach posługiwał się głównie nazwiskiem odchodzącego prezesa Rady Ministrów, wybijając na paskach: "Morawiecki przedstawia program rządu, którego nie będzie", "Ostatnie godziny urzędowania PiS" czy "»Endpose« Morawieckiego, czyli pożegnanie z władzą".

"Upadł rząd" w TVN, "Koniec Misji" w TVP

W przerwie w obradach TVP Info próbował przeprowadzić rozmowę z jednym ze swoich dyżurnych komentatorów Miłoszem Monasterskim. Prowadząca program pytała, jaka może być Polska, jeżeli rząd Mateusza Morawieckiego uzyska większość. Monasterski zdążył tylko rozpocząć wypowiedź, że exposé premiera było wybitne i rozmowa została przerwana, gdyż Sejm powrócił do obrad, a TVP Info do ich transmitowania.

Czytaj też: Paweł Wroński odchodzi z „Gazety Wyborczej”. Ma pracować w MSZ

Gdy po godz. 16 Sejm odrzucił wniosek o wotum zaufania dla rządu Morawieckiego, TVN24 poinformował na pasku "Upadł rząd Morawieckiego". Natomiast widzowie TVP Info na swoich ekranach przeczytali: "Koniec Misji Mateusza Morawieckiego – premier nie uzyskał wotum zaufania".

Spośród informacyjnych rozgłośni radiowych poniedziałkowe wydarzenia w Sejmie transmitowało Polskie Radio 24. Radio Tok FM exposé premiera i wystąpienia w imieniu klubów parlamentarnych nadawało tylko w internetowym serwisie Tokfm.pl.

– Na głównej antenie stacja skupiła się na bieżących komentarzach dotyczących wydarzeń w sejmie – tłumaczył Michał Aleksandrowicz z działu komunikacji korporacyjnej Grupy Eurozet. Radio Tok FM transmisję uruchomiło wieczorem, gdy w Sejmie rozpoczęły się wystąpienia przed wyborem na premiera Donalda Tuska.

Czytaj też: Oni tak szybko odchodzą. Dziennikarski styl życia zbiera żniwo

(MAK, 12.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.