Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Samir Shah nowym prezesem BBC. Ma 71 lat i już kiedyś był w zarządzie nadawcy

Samir Shah w branży telewizyjnej działa od ponad 40 lat, pracował już też wcześniej dla BBC (fot. Gov.uk)

Samir Shah zostanie nowym prezesem BBC. Do zatwierdzenia nominacji potrzebny jest tylko podpis brytyjskiego premiera. 71-letni menedżer w przeszłości pracował już dla największego publicznego nadawcy.

Karierę w branży telewizyjnej rozpoczynał w 1979 roku od London Weekend Television. W 1987 roku został mianowany szefem zarządzającym obszarem informacji bieżących w BBC, a od 1994 do 1998 roku stał na czele działu dziennikarstwa politycznego publicznego nadawcy. W latach 2007-2010 był członkiem zarządu BBC w randze non-executive director. W 2002 roku został wybrany do Royal Television Society.

Czytaj też: Polityka.pl kończy współpracę z Benem Stanleyem po tym, jak skrytykował okładkę tygodnika

W kwietniu br. ze stanowiska prezesa BBC ustąpił Richard Sharp. Stało się to po tym, jak stwierdzono, że złamał kodeks postępowania dotyczący nominacji na stanowiska publiczne. Udowodniono mu, że pomagał w załatwianiu pożyczki dla ówczesnego premiera Borisa Johnsona, który później nominował Sharpa na stanowisko prezesa nadawcy publicznego.

Samir Shah ma pochodzenie indyjskie (tak jak obecny brytyjski premier Rishi Sunak), jest obecnie dyrektorem naczelnym i dyrektorem kreatywnym Juniper, niezależnej firmy zajmującej się produkcją telewizyjną i radiową. Jego programy były emitowane w BBC, Channel 4, National Geographic, Discovery, TLC i Netflixie. Jest także członkiem Komisji ds. Różnic Rasowych i Etnicznych.

Prezes BBC nie zajmuje się bieżącym zarządzaniem koncernem, gdyż to należy do dyrektora generalnego i redaktora naczelnego w jednej osobie, którym od czerwca 2020 roku jest Tim Davie. Po dymisji Sharpa pełniącą obowiązki prezeski BBC była Elan Closs Stephens.

(MAC, 07.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.