Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 28, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Channel 5 zdjął film po zarzutach wobec jednej z autorek o powiązania z nazizmem

Rzecznik Channel 5 potwierdził, że program został usunięty z harmonogramu. Hope Not Hate, brytyjska organizacja antyfaszystowska, określiła Nikki Shaw jako "twardą nazistkę" (screen: YouTube/Channel 5)

Channel 5, brytyjska stacja telewizyjna należąca do amerykańskiego koncernu Paramount Global, w ostatniej chwili wycofała z ramówki film dokumentalny, bo jedna z występujących w nim autorek dostała zarzuty wspierania treści nazistowskich.

Nikki Shaw, która występuje jako historyczka w filmie "1928: rok powodzi Tamizy" ("1928: The Year The Thames Flooded"), miała publikować w mediach społecznościowych rasistowskie i homofobiczne treści. Udostępniono także zdjęcia kobiety, którą zidentyfikowano jako Shaw (choć niepodpisaną imieniem i nazwiskiem), wykonującej nazistowskie pozdrowienie, na innym z kolei trzymającej lizaka z symbolem swastyki.

Hope Not Hate: "Shaw to twarda nazistka"

Rzecznik Channel 5 potwierdził, że program został usunięty z harmonogramu: "Wstrzymujemy emisję, dopóki producenci dokładniej temu się nie przyjrzą" – stwierdził.

Czytaj też: Program BBC 4 poprowadzi Andrew Malkinson, który spędził 17 lat w więzieniu niesłusznie skazany za gwałt

Emisję filmu planowano na godz. 21 w niedzielę, ale zamiast niego wyemitowano powtórkę "Beast from the East: The Big Freeze of 2018". 

Hope Not Hate, brytyjska organizacja antyfaszystowska, zamieściła na platformie X wątek, w którym ujawniła rzekome powiązania Shaw z przywódcami grup skrajnie prawicowych i określiła ją jako "twardą nazistkę". Wątek odnosił się do konta na Facebooku, rzekomo prowadzonego pod nazwą Bunty McBint. Strona jest "pełna okropnego rasizmu i odczłowieczającego języka". Shaw miała tam udostępniać także treści zawierające nienawiść skierowane do osób czarnoskórych i niebinarnego piosenkarza Sama Smitha. Sprawą próbował zająć się portal Deadline. Nie był jednak w stanie samodzielnie zidentyfikować postów, ponieważ konto na Facebooku zostało usunięte lub ukryte.

Podobny problem w brytyjskich mediach pojawił się w 2020 roku, kiedy Sky History zostało zmuszone do wstrzymania programu "The Chop: Britain’s Top Woodworker". Wyszło wtedy na jaw, że jeden z uczestników miał tatuaże nawiązujące do nazizmu.

Czytaj też: Uczestnicy "Squid Game: The Challenge" grożą pozwami Netflixowi. Mieli doznać urazów

(MAC, 28.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.