Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Listopad 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Program BBC 4 poprowadzi Andrew Malkinson, który spędził 17 lat w więzieniu niesłusznie skazany za gwałt

Andrew Malkinson ma wykorzystać swój program do zbadania psychologicznych skutków bezprawnego pozbawienia wolności (screen: YouTube/Sky News)

Andrew Malkinson spędził 17 lat w więzieniu za gwałt, którego nie popełnił. Teraz – w okresie świątecznym – będzie jednym z gościnnych redaktorów programu BBC Radio 4 Today.

Malkinson ma wykorzystać swój program do zbadania psychologicznych skutków bezprawnego pozbawienia wolności i barier ograniczających edukację w więzieniach. Ma opowiedzieć o tym, jak pasja do nauki i astronomii pomogła mu podczas pobytu w zakładzie zamkniętym.

Siedem wybitnych osobistości

Wśród innych gościnnych prowadzących są m.in. piosenkarka Ellie Goulding i były prezenter "Top Gear" James May. Szefowa działu naukowego NASA dr Nicola Fox rozpocznie świąteczny blok od omówienia edukacji w zakresie przedmiotów ścisłych i wpływu przestrzeni kosmicznej na muzykę. W gościnnie redagowanym serialu, który będzie emitowany od soboty 23 grudnia do poniedziałku 1 stycznia, wystąpi w sumie siedem wybitnych osobistości, z których każda przejmie po jednym odcinku programu.

Czytaj też: Rada Polskich Mediów apeluje ws. Andrzeja Poczobuta i dziennikarzy więzionych na Białorusi

Pisarz i scenarzysta Hanif Kureishi wykorzysta w swoim programie drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, aby uczcić rok, jaki minął od poważnego wypadku w Rzymie, w wyniku którego odniósł obrażenia zmieniające jego życie. Przeanalizuje wpływ, jaki obrażenia wywarły na jego rodzinę i jak zmieniły sposób, w jaki pisze. James May przejmie stery 27 grudnia, poświęcając czas na dyskusję o przyszłości samochodów autonomicznych.

Ellie Goulding, piosenkarka i ambasadorka ONZ ds. środowiska globalnego, przyjrzy się klimatowi i przyrodzie oraz zaproponuje sposoby na to, aby przemysł muzyczny stał się podatniejszy na rozwiązania klimatyczne. Prof. Jason Arday, który w tym roku został jedną z najmłodszych osób mianowanych na stanowisko profesora na Uniwersytecie w Cambridge, przejmie antenę 30 grudnia. W wieku trzech lat zdiagnozowano u niego opóźnienie rozwoju i autyzm. Nauczył się mówić w wieku 11 lat, a czytać i pisać w wieku 18 lat. Jego program będzie dotyczyć wstydu związanego z niskimi kompetencjami.

Dame Emma Walmsley, dyrektorka naczelna globalnej firmy biofarmaceutycznej GSK, w Nowy Rok zbada natomiast sposoby, jakimi społeczeństwo w Wielkiej Brytanii powinno zadbać o zdrowie.

Andrew Malkinson niesłusznie skazany za gwałt

Sprawa Andrew Malkinsona miała miejsce w 2003 roku. Brytyjczyk został wtedy niesłusznie skazany i osadzony w więzieniu za gwałt na 33-letniej kobiecie w Salford w hrabstwie Greater Manchester. Malkinson został zidentyfikowany przez ofiarę, mimo że kilka kluczowych szczegółów nie pasowało do opisu sprawcy (między innymi wzrost, owłosienie na klatce piersiowej, widoczne tatuaże, akcent oraz brak zadrapania na twarzy).

Czytaj też: Zmarł twórca kultowych programów dla dzieci Marty Krofft. "Król sobotniego poranka"

Pomimo braku zgodności z opisem sprawcy oraz braku dowodów DNA łączących Malkinsona z przestępstwem, został on skazany wyrokiem ławy przysięgłych na dożywocie, z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie po minimum 6 latach i 6 miesiącach spędzonych w więzieniu. Mężczyzna odwoływał się od wyroku trzykrotnie: w 2006, 2009 i 2018 roku. Wszystkie jego apelacje zostały odrzucone.

Andrew Malkinson mógł zostać zwolniony po 6,5 roku, ale nie doszło do tego, ponieważ utrzymywał on, że jest niewinny. Został wypuszczony z więzienia dopiero w 2020 roku za dobre sprawowanie. W 2022 roku brytyjska policja schwytała mężczyznę, który pierwotnie dopuścił się gwałtu na 33-letniej kobiecie (jego winę potwierdziły badania DNA), a wyrok skazujący Malkinsona został uchylony w lipcu 2023 roku. Po oczyszczeniu z zarzutów mężczyzna stwierdził, że czuł się porwany przez państwo i nie przyjął przeprosin brytyjskiej policji.

Prowadzone jest obecnie postępowanie mające wyjaśnić błędy popełnione w sprawie Malkinsona – zarówno związane z pierwotnym postawieniem go w stan oskarżenia i późniejszym skazaniem, jak i odrzucaniem jego późniejszych apelacji.

Czytaj też: Uczestnicy "Squid Game: The Challenge" grożą pozwami Netflixowi. Mieli doznać urazów

(MAC, HAD, 27.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.